Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 24 marca 2023 napisz DONOS@

Tańsze Euro niższe dopłaty

O około 200 milionów złotych mniej niż mają wynieść nowe dopłaty unijne dla polskich rolników. Powodem jest niższy kurs euro po którym będzie odbywało się przeliczenie euro na złotówki. W tym roku to 4,1776 zł, podczas gdy przed rokiem było to 4,2288zł. Rolnicy w regionie dostaną mniej niż poprzednio także dlatego, że w stosunku do wcześniejszych wypłat zlikwidowano płatność zwierzęcą i nie ma też UPO.

Maksymalna łączna kwota przeznaczona na dopłaty bezpośrednie w Polsce za 2014 r. wynosi ok. 3,5 mld euro, czyli mniej więcej tyle samo co rok temu, ale po przeliczeniu na złotówki dalej to kwotę ok. 14,6 mld złotych, wobec 14,8 mld zł poprzednim razem.
Oto wyliczone w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi planowane stawki poszczególnych płatności:

 • Jednolita Płatność Obszarowa (JPO) - 910,87 zł/ha;
 • płatność uzupełniająca do powierzchni uprawy chmielu, do której przyznano płatność uzupełniającą do powierzchni uprawy chmielu za 2006 r. (płatność niezwiązana z produkcją) - 1 000,39 zł/ha;
 • płatność uzupełniająca do skrobi (płatność niezwiązana z produkcją) - 351,69 zł/tonę;
 • płatność uzupełniająca do tytoniu (płatność niezwiązana z produkcją) - 4,53 zł/kg tytoniu jasnego z grupy odmian Virginia oraz 3,18 zł/kg tytoniu jasnego odmian typu Burley, tytoniu ciemnego suszonego powietrzem oraz tytoniu ciemnego suszonego powietrzem z możliwością dosuszenia i wędzenia;
 • oddzielna płatność z tytułu owoców i warzyw (płatność do pomidorów) - 165,55 zł/tonę;
 • oddzielna płatność z tytułu owoców miękkich - 1 569,76 zł/ha;
 • płatność cukrowa - 53,61 zł/tonę;
 • płatność do krów - 595,30 zł/szt.;
 • płatność do owiec - 125,32 zł/szt.;
 • specjalna płatność obszarowa do powierzchni uprawy roślin strączkowych i motylkowatych drobnonasiennych - 556,37 zł/ha.

Wypłata dopłat rolniczych ma ruszyć 1 grudnia 2014 r., i zakończyć się do 30 czerwca 2015 r.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
 1. Analityki ruchu na naszych serwisach
 2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
 3. Personalizowania reklam
 4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę