Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 23 kwietnia 2021 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

Michał Chajewski nie może być ani burmistrzem Jedwabnego ani sekretarzem - postanowił sąd

Decyzja wojewody podlaskiego o odwołaniu ze stanowiska burmistrza Jedwabnego Michała Chajewskiego, skazanego prawomocnym wyrokiem za jazdę po pijanemu, była zgodna z prawem - stwierdził dziś białostocki Sąd Administracyjny. W ten sposób sąd odrzucił skargę na tę decyzję, jaką złożyła rada gminy Jedwabne. Rada zaskarżyła również uchylenie przez wojewodę uchwały powołującej Michała Chajewskiego - w razie gdyby stracił on mandat burmistrza - na sekretarza gminy. Jednak i w tej sprawie sąd przyznał rację wojewodzie. Wyrok skazujący burmistrza Jedwabnego za prowadzenie samochodu po pijanemu uprawomocnił się 11 sierpnia ubiegłego roku. W takiej sytuacji - zgodnie z przepisami - Rada Gminy w ciągu 30 dni powinna była stwierdzić wygaśnięcie jego mandatu. Ponieważ tego nie zrobiła, zarządzenie zastępcze w tej sprawie wydał wojewoda podlaski. Tę decyzję rada zaskarżyła do sądu, argumentując, że wydana została zbyt pochopnie. "Przed odebraniem mandatu burmistrzowi powinien on mieć możliwość złożenia wyjaśnień" - mówił mecenas Rafał Siemionek. Jednak sędzia Stanisław Prutis przypomniał, że prawo składania wyjaśnień przysługiwałoby burmistrzowi wówczas, gdyby odwołała do rada gminy.

Burmistrz Jedwabnego, spodziewając się odebrania mu mandatu, dzień przed uprawomocnieniem się wobec niego wyroku skazującego, złożył wniosek o powołanie go na sekretarza gminy. Odpowiednią uchwałę rada podjęła 2 miesiące później. Zdaniem wojewody zrobiła to niezgodnie z prawem, a powołanie samego siebie na sekretarza było próbą ominięcia przepisów prawa. Sąd zgodził się z tą argumentacją. Wyrok jest nieprawomocny. Przysługuje od niego skarga kasacyjna do Naczelnego Sądu Admininstracyjnego w Warszawie.
210407125521.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę