Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 16 maja 2021 napisz DONOS@

Wystawa kolekcjonerska Wojciecha Stanisława Surawskiego

Wojciech Stanisław Surawski urodził się 17 maja 1953 roku w Łomży. Jest łomżyniakiem od pokoleń. Dzieciństwo i młodość upłynęły mu w czasach, kiedy koń był powszechnie używany w rolnictwie i transporcie. Pan Wojciech mieszkał z rodzicami i rodzeństwem przy ul. Wojska Polskiego, w sąsiedztwie nieistniejącego już młyna, do którego, w dni targowe (tj. wtorek i piątek), zjeżdżali rolnicy ze zbożem na przemiał. Duży wpływ na jego sympatię do koni wywarli sąsiedzi: Tadeusz Bukowski- wozak, Wacław Modzelewski- ostatni dorożkarz łomżyński oraz pan Leszczyński, który nieopodal miał kuźnię. W latach 1960-1968 młody Wojciech uczęszczał do Szkoły Podstawowej nr 7 w Łomży. W drodze do szkoły mijał targowisko miejskie (dziś okolice ul. Kwiatowej), na którym mógł podglądać targi końskie. Zanim opanował sztukę czytania, to dzięki ojcu poznawał opisy pojedynków, szarż i bitew z „Krzyżaków” i „Trylogii” H. Sienkiewicza. Kiełkująca miłość do koni, kawalerii i historii spowodowała, że dalszą edukację kontynuował w Państwowym Technikum Weterynaryjnym im. Ludwika Bojanusa w Łomży. W szkole średniej pan Wojciech poznał nauczyciela Ignacego Bukowskiego, który był kawalerzystą i kolekcjonerem militariów. Od niego na dobre „zaraził się” kolekcjonerstwem.

Panorama muzeum: Na koń - panorama sferyczna z wystawy

Na koń - panorama sferyczna z wystawyJako technik weterynarii pracował w PZLZ w Kuleszach Kościelnych (powiat wysokomazowiecki). Od 1998 roku zajmuje się korekcją racic u bydła. Jest prekursorem takiej działalności w północno-wschodniej Polsce. Trwająca od prawie 50 lat pasja i praca w terenie zaowocowały powstaniem zbioru o tematyce końskiej , ze szczególnym uwzględnieniem tematyki kawaleryjskiej.

Na wystawie „Na Koń!” zobaczymy wybrane wyposażenie kawalerii w XX wieku, w tym te związane z 5 Pułkiem Ułanów Zasławskich z Ostrołęki i 10 Pułkiem Ułanów Litewskich z Białegostoku. Wystawę uzupełnia prezentacja multimedialna, w której przedstawiono m.in. dokumenty i zdjęcia wybranych pułków „ okraszone” przyśpiewkami kawaleryjskimi, czyli żurawiejkami.

Wystawę można zobaczyć do końca października 2014 roku. Zapraszamy!

Oprac. M. Gosk

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Grzegorz Gwizdon
so, 06 września 2014 10:49
Data ostatniej edycji: śr, 19 grudnia 2018 17:46:53

 


facebook m.jpg

Chetnik logo jpg www niebieskie bez tła 500 piks.jpg

Muzeum Północno - Mazowieckie w Łomży zaprasza
od wtorku do piątku
od 9-15

18-400 Łomża
ul. Dworna 22c
tel./fax. (086) 216 64 87, 216 28 16

Bilet wstępu do muzeum:

wystawy czasowe:
normalny - 8 zł
ulgowy - 5 zł
Karta Dużej Rodziny
- 2 zł
Karta Seniora
- 2 zł

wystawy stałe:

Historia miasta
normalny - 4 zł
ulgowy - 3 zł
Lampy naftowe
normalny - 4 zł
ulgowy - 3 zł
Rzeźba i bursztyn kurpiowski
normalny - 4 zł
ulgowy - 3 zł
KDR i KS
- bilet wstępu
na jedną wystawę stałą - 2 zł
Bilet wstępu
na wszystkie wystawy
(czasowe i stałe) – 14 zł
bilet wstępu
do muzeum
(inne wydarzenia)
- 8 zł

wstęp nieodpłatny
na wystawy
stałe
- czwartek
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę