Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 04 marca 2021 napisz DONOS@

Dni Łomży 2003

Tegoroczne Dni Łomży rozpoczęły się bardzo wcześnie, bo już 5 czerwca prezydent Jerzy Brzeziński pozbył się kluczy do bram miasta na rzecz dzieci startujących w IV Polonijnych Igrzyskach Młodzieży Szkolnej im. dr. Jana Stypuły. Uroczyście rozstrzygnięto konkurs pod hasłem „Moje spotkania z Ziemią Łomżyńską”. Teatr Lalki i Aktora wystawił swoją kolejną premierę. Tym razem jest to rzecz dla dorosłych zatytułowana „Opowieść o Lejzorku Rojszwańcu”, wyreżyserowana przez Jarosława Antoniuka. W czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej o swoich książkach opowiadała znakomita pisarka Agata Tuszyńska, a w Galerii „Pod Arkadami” przy Starym Rynku otwarto wystawę francuskiego twórcy Patricka Bailly Cowella.
Jednym z głównych akcentów tegorocznych Dni Łomży była szesnasta już edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatru w Walizce. W konkursie plastycznym na relief zatytułowanym „Moje miasto” wpłynęło prawie 300 prac! Ich autorami były dzieci ze szkół podstawowych i gimnazjów. W kategorii dzieci młodszych ze szkół podstawowych zwyciężyli: Wioleta Łęgowska kl. III, ROK, Agnieszka Konopko – kl. III, ROK i Łukasz Danielski – kl. III SP 7, MDK-DŚT. W kategorii dzieci starszych z podstawówek laureatkami zostały: Agnieszka Kozioł kl. IV SP 10, MDK-DŚT, Paulina Arciszewska kl. V SP 1 i Alicja Liszewska kl. IV SP 5, MDK-DŚT. Laureaci w kategorii gimnazjów to: Anna Bazydło PG 6, Izabela Piechocińska PG 1, MDK-DŚT, Urszula Borawska PG 6, Justyna Chaberek PG 2, MDK-DŚT, Magdalena Podgórska PG 4 i Anna Nadolna PG 2. Wystawę ich prac można oglądać w Galerii „Bonar” do 20 lipca b.r.
Wielu mieszkańców Łomży bawiło się na festynie „Słoneczna estrada” w skyte-parku przy ul. Księżnej Anny. Wystąpiły grupy wokalne i muzyczne z Miejskiego Domu Kultury – Domu Środowisk Twórczych oraz grecki zespół Mythos.
Tradycyjnym już elementem dorocznych obchodów Dni Łomży są uroczyste sesje Rady Miejskiej. Tegoroczna miała szczególną oprawę, a to dlatego że w jej trakcie Dyrektor Naczelny i Artystyczny Łomżyńskiej Orkiestry Kameralnej Tadeusz Chachaj odebrał godność Honorowego Obywatela Łomży. Następnie archeolog Antoni Smoliński opowiadał o przeszłości Łomży na podstawie wykopalisk, jakie prowadził na Wzgórzu św. Wawrzyńca przed dwoma laty. Podczas sesji odbyła się również prezentacja albumu fotograficznego Jerzego Chaberka, zatytułowanego „Moja Łomża”.
Również w niedzielę kilka tysięcy mieszkańców Łomży spotkało się w amfiteatrze przy ul. Zjazd na dorocznym festynie Studia Lato Radia Białystok. Do późnych godzin nocnych bawiły się całe rodziny. Teatr Niewielki zaprezentował spektakl „O dwóch takich co ukradli szczudła”. Wystąpiły kapele: After Hours, Crazy Twisting Group, Mezzoforte, Wem, Same nazwiska oraz uczestnicy radiowej zabawy „Przebojem na antenę”, wśród nich łomżynianka Liliana Horoszko. Odbyło się wiele konkursów. Licytowano obrazy Teresy Adamowskiej i Romana Borawskiego, a dochód przeznaczono na zakup wózka dla niepełnosprawnego dziecka. Swój repertuar prezentował też teatr „Biały klaun”. Wieczorem wystąpiła gwiazda festynu – grupa T.LOVE ze swoimi największymi przebojami. Wszystko to co działo się w łomżyńskim amfiteatrze wędrowało na antenę Radia Białystok. Tak więc również słuchacze tej stacji mogli przekonać się, że była to kolejna znakomita zabawa, zorganizowana przez Radio Białystok wspólnie z Miejskim Domem Kultury – Domem Środowisk Twórczych w Łomży.
Do programu tegorocznych Dni Łomży włączono również XI Zjazd Wychowanków i Nauczycieli Szkół Ziemi Łomżyńskiej. W parku miejskim, nawiązując do tradycji dawnych koncertów niedzielnych, wystąpiła Łomżyńska Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Tadeusza Chachaja. Solistką była znakomita sopranistka Joanna Cortes. Tegoroczne Dni Łomży finalizuje VII Zlot Pojazdów Zabytkowych 20 i 21 czerwca.
Warto zwrócić uwagę na bardzo bogatą ofertę przygotowaną w tym roku mieszkańcom Łomży przez Miejski Dom Kultury – Dom Kultury Twórczych oraz Urząd Miejski. Mimo bardzo skromnych możliwości finansowych udało się zorganizować co najmniej kilka przedsięwzięć, które pozostaną w pamięci jako wydarzenia kulturalne. I dlatego jestem przekonany, że dyrekcji, jak i wszystkim pracownikom MDK, a także ludziom z Ratusza i radnym, którzy głosowali za kasą na tegoroczne świętowanie, należą się słowa uznania i serdeczne dzięki. Być może na następne Dni Łomży pieniędzy będzie tyle, że wystarczy także i na podwyżki waszych pensji – czego Wam szczerze życzymy.

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę