Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 08 maja 2021 napisz DONOS@

Oddamy miliony unijnej dotacji?

Główne zdjęcie
Podpisanie umowy w Urzędzie Marszałkowskim w Białymstoku. Od lewej: Jacek Piorunek, Jarosław Dworzański, Mieczysław Czerniawski. (for. UM WP)

28,7 mln zł unijnego dofinansowania otrzymała Łomża na przebudowę ulic Przykoszarowej, Meblowej i Browarnej w ramach trzeciego etapu usprawnienia drogowych połączeń regionalnych w granicach miasta. Umowę ws. unijnego dofinansowania podpisano w środę w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego w Białymstoku. Władze województwa przyznały Łomży aż 90% dofinansowanie tej inwestycji. Koszt przedsięwzięcia szacowano na ok. 32 mln zł, ale po przetargach okazuje się, że objęte projektem ulice można będzie zbudować znacznie taniej. Łączna wartość wyłonionych oferty na budowę tych dróg opiewa na niespełna 21 mln zł. To oznacza, że nie uda się wykorzystać całej przyznanej dotacji, a nadwyżkę trzeba będzie oddać. Warto przypomnieć, że pierwotnie wniosek obejmował także budowę ulicy Zawadzkiej do nowego ronda na Szosie do Mężenina, ale władze miasta ostatecznie wykreśliły tę ulicę z projektu.

Projekt „Usprawnienia drogowych połączeń regionalnych w granicach miasta Łomży - III etap” znajdował się na liście inwestycji kluczowych w województwie podlaskim. Umowę o dofinansowanie przebudowy ulic podpisali Jarosław Dworzański, marszałek Województwa Podlaskiego i Mieczysław Czerniawski, prezydent Łomży. Obecny przy podpisaniu umowy Jacek Piorunek, pochodzący z Łomży członek zarządu województwa, podkreślał, że to tylko niewielka część pieniędzy, jaka w ciągu ostatnich lat została przekazana na tego typu inwestycje w Łomży i okolicach. 
- „W trzech etapach wydaliśmy na to miasto prawie 73 mln zł (koszt całkowity to 83 mln), co stanowiło 90 proc. wszystkich kosztów tych inwestycji. Dzięki temu drogi w Łomży się zmieniły i są prawie tak dobre jak w Białymstoku” – relacjonuje wypowiedź Jacka Piorunka oficjalny serwis internetowy Urzędu Marszałkowskiego. - „Jak zaznaczył marszałek Piorunek, dzięki dofinansowaniu z RPO znacznie poprawił się stan okolicznych dróg, czyli Piątnica-Jedwabne (dofinansowanie rzędu 35 mln zł), Nowogród-granica województwa (około 70 mln zł). W sumie na drogi ziemi łomżyńskiej zostało przeznaczonych około 250 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego”. 
- Prace przy ulicach objętych projektem będą mogły ruszyć już w kwietniu – informuje ratusz. 
Ulica Przykoszarowa ma być ukończona jeszcze w tym roku. Browarna i objęte tym projektem pół dwujezdniowej ul. Meblowej (od strony ul. Poznańskiej) mają być ukończone wiosną 2015 roku. W tym samym czasie ma być zbudowana także druga połowa Meblowej (od strony ul. Wojska Polskiego). Jej realizacja już się zaczęła w ramach także dofinansowywanego ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego 2007-2013 projektu przygotowania i uzbrojenia terenów inwestycyjnych.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę