Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 07 marca 2021 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

Problemy hodowców trzody chlewnej

Podlascy hodowcy trzody chlewnej wciąż mają problemy ze sprzedażą tuczników. Mówią, że żaden zakład w Polsce nie chce kupić trzody z obszaru zagrożonego afrykańskim pomorem świń. - Wciąż nie rozpoczął się zapowiadany przez ministra rolnictwa specjalny skup trzody chlewnej. We wtorek (11.03) w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim rozmawiał o tym z rolnikami wiceminister rolnictwa - Tadeusz Nalewajk. W spotkaniu uczestniczyli również m.in. wicewojewoda podlaski Wojciech Dzierzgowski, lekarze weterynarii, starostowie powiatów ze strefy buforowej i przedstawiciele największych polskich zakładów wędliniarskich.

Hodowcy trzody chlewnej mieli ze sobą transparent z hasłem "Uwolnijcie nasze świnie". Mówili, że po wykryciu wirusa ASF ich sytuacja jest dramatyczna. Wskazywali, że przez to, że nie mogą sprzedać swoich swiń tracą płynność finansową. Wiceminister Tadeusz Nalewajk poinformował, że mimo wcześniejszych rozmów, przedstawiciele największych firm wędliniarskich wycofali się z propozycji skupu trzody z zagrożonego obszaru. Powodem jest m.in. to, że odbiorcy gotowych produktów mięsnych żądają od zakładów zaświadczeń, że nie kupowały trzody ze strefy buforowej.

Wiceminister Tadeusz Nalewajk dodał, że rząd będzie szukał kolejnych rozwiązań zlikwidowania nadwyżki trzody chlewnej. Szacuje się, że docelowo trzeba będzie skupić nawet 400 tys. tuczników. O tym, jak pomóc rolnikom, będą rozmawiać w środę (12.03) członkowie sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Na spotkanie zaproszono również podlaskich hodowców. Informację o problemach związanych z przypadkami wystąpienia afrykańskiego pomoru świń u dwóch padłych dzików w Podlaskiem przedstawi Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

210204100642.gif

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę