Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 21 marca 2023 napisz DONOS@

Rząd najpierw uciął teraz doda. „Schetynówki” będą pod Łomżą?

Główne zdjęcie
Otwarcie ostatniej „schetynówki” na terenie gminy Łomża - pomiędzy Gacią a Puchałami. 18 lipca 2013r.

Zwiększenie niemal czterokrotnie planowanej na ten rok dotacji na „schetynówki” w województwie podlaskim zakłada przesłany do konsultacji projekt nowej uchwały w sprawie narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych. Województwo podlaskie miałoby otrzymać 51 mln 354 tys zł, zamiast 14 mln 265 tys zł, które przyznane były wcześniej i już zostały rozdzielone w sumie na 12 inwestycji, ale nie było na niej żadnej drogi z okolicy Łomży. Jeśli rząd przyjmie projekt na listę schetynówek do realizacji trafią m.in. droga powiatowa Śniadowo – Chomentowo, oraz blisko 2,5 km dróg w gminie Łomża.

W sumie do programu „schetynówek” na 2014 rok jesienią ubiegłego roku samorządowcy z województwa podlaskiego złożyli 107 wniosków o dofinansowanie w 50% przebudowy 35 dróg powiatowych oraz 72 dróg gminnych. Niestety przyznana dotacja wynosiła zaledwie 14 mln 265 tys zł, co oznaczało, że do realizacji może zostać skierowanych tylko po kilka inwestycji. I opublikowana na początku stycznia lista projektów zaakceptowanych obejmowała 5 dróg powiatowych i 7 dróg gminnych przy czym nie było na nich dróg zgłaszanych przez samorządowców z  Łomży i najbliższej okolicy. 
Teraz pojawia się realna szansa, że i te projekty trafią do realizacji. Przygotowany przez ministerstwo administracji i cyfryzacji projekt nowej uchwały w sprawie narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych zakłada zwiększenie kwoty wydatków budżetu państwa na realizację programu w 2014 r. z 250 mln zł do 900 mln zł. Zapisana w nim dotacja dla województwa podlaskiego zwiększa się niemal czterokrotnie z 14 mln 265 tys zł na 51 mln 354
tys zł. Oznacza to, że na opracowanej już przez Urząd Wojewódki liście rankingowej dróg powiatowych pieniędzy wystarczyłoby nie na 5, a co najmniej 15 projektów, a na liście dróg gminnych nie na 7, a przynajmniej na 25 projektów. W tym wypadku do realizacji wchodziłyby także projekt zgłoszony przez powiat łomżyński czyli przebudowa 2,8 km drogi powiatowej pomiędzy Śniadowem a Chomentowem, która w sumie wyceniana jest na ponad 4 mln zł, oraz zgłoszony przez gminę Łomża projekt dotyczący budowy, przebudowy i remontów dróg gminnych o łącznej długości niemal 2,4 km i wartych ponad 22,3 mln zł.

210204100642.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę