sobota, 16 lutego 2019 napisz DONOS@

Zmarł wybitny filozof, ksiądz profesor Dołęga

W niedzielę, w wieku 74 lat zmarł ks. kan. prof. zw. dr hab. Józef Marceli Dołęga – pochodzący z okolic Łomży wybitny filozof, długoletni dziekan Wydziału Filozofii Chrześcijańskiej Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. „Należał do grona najwybitniejszych polskich sozologów i ekofilozofów, współtworzył humanistyczną koncepcję ochrony środowiska i studiów akademickich o takim profilu, przyczynił się do uznania ochrony środowiska za dyscyplinę naukową” - czytamy w informacji o śmierci księdza i naukowca na stronie internetowej UKSW. Pogrzeb prof. Dołęgi, który w kapłaństwie przeżył 50 lat, odbędzie się w środę w Łomży. Mszy św. pogrzebowej przewodniczył będzie arcybiskup Józef Michalik, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.

Ks. kan. prof. dr hab. Józef Marceli Dołęga (Fot. Kuria Łomżyńska)
Ks. kan. prof. dr hab. Józef Marceli Dołęga (Fot. Kuria Łomżyńska)

Profesor Dołęga urodził się 24 kwietnia 1940 roku we wsi Budne w parafii Osowiec w dekanacie grajewskim. W 1964 roku biskup Czesław Falkowski w Katedrze Łomżyńskiej wyświęcił go na kapłana. Już rok później rozpoczął studia z fizolofii w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie i z ta uczelnią, przekształconą później w Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie związane było jego życie naukowe. W 1975 roku zdobył tytuł naukowy doktora, w 1986 roku obronił habilitację, a w 2002 roku tytuł naukowy profesora nauk humanistycznych. Śp. Prof. Dołęga był długoletnim dziekanem Wydziału Filozofii Chrześcijańskiej Akademii Teologii Katolickiej i Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, założycielem i dyrektorem Instytutu Ekologii i Bioetyki UKSW, kierownikiem Katedry Ekofilozofii i Edukacji Ekologicznej. 

Ks. prof. zw. dr hab. Józef Marceli Dołęga należał do grona najwybitniejszych polskich sozologów i ekofilozofów, współtworzył humanistyczną koncepcję ochrony środowiska i studiów akademickich o takim profilu, przyczynił się do uznania ochrony środowiska za dyscyplinę naukową – czytamy w komunikacie o jego śmierci na stronie internetowej Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. - Był współorganizatorem ogólnopolskiego seminarium sozologii i ekofilozofii, skupiającego najwybitniejszych polskich przedstawicieli tych dyscyplin. Ceniony organizator życia naukowego i studiów akademickich w regionie Polski Północno-Wschodniej.
Był m.in. członkiem Komitetu Naukowego „Człowiek i Środowisko” przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk, konsultorem Komisji Nauki Wiary - Sekcja Filozoficzna oraz Komisji Nauki Episkopatu Polski, członkiem Rady Programowej Ośrodka Informacji Ekologicznej Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz członkiem Rady Naukowej Porozumienia Zielone Płuca Polski.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w następującym porządku:
We wtorek 21 stycznia 2014 r. wystawienie trumny z ciałem od godz. 10.00 w sali przy głównym wejściu do Seminarium. O godz. 12.00 Msza św. żałobna w kościele seminaryjnym pod przewodnictwem Biskupa Pomocniczego Tadeusza Bronakowskiego. O godz. 18.30 Nieszpory żałobne przy zmarłym.
Główne uroczystości pogrzebowe w środę 22 stycznia br. rozpoczną się modlitwą różańcową o godz. 10.30. Eksporta z Seminarium do Katedry pod przewodnictwem Biskupa Seniora Tadeusza Zawistowskiego o godz. 11.15. Msza św. pogrzebowa pod przewodnictwem Księdza Arcybiskupa Józefa Michalika, Metropolity Przemyskiego i Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski o godz. 12.00. Po Mszy św. nastąpi obrzęd ostatniego pożegnania pod przewodnictwem Biskupa Łomżyńskiego Janusza Stepnowskiego i pochowanie w grobie kapłańskim na cmentarzu parafialnym w Łomży.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę