Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 września 2023 napisz DONOS@

Znowu wzrost bezrobocia

Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Łomży w końcu lutego 2005 roku wyniosła 8.633 osoby, w tym w mieście Łomża 5.280 osób i w Powiecie Łomżyńskim 3.353 osoby. W porównaniu do stanu na koniec stycznia poziom bezrobocia zwiększył się o 45 osób. Stopa bezrobocia dla PUP w Łomży na koniec lutego 2005 roku wyniosła 19,3%, a dla samego miasta Łomży 21,6 %. Bezrobocie nieprzerwanie rośnie od października ubiegłego roku. W tym czasie liczba osób bez pracy wzrosła o niemal 900.

Przyczynami zwiększenia poziomu bezrobocia w lutym jest zmniejszona ilość ofert pracy stałej i sezonowej zgłaszanych przez lokalnych pracodawców, a więc w efekcie podjęć pracy. Wiąże się to m.in. z okresem zimowym, w którym brak jest ofert pracy w budownictwie i rolnictwie.
W lutym 2005 r. do PUP w Łomży zgłosiło się 532 bezrobotnych, w tym 408 nie posiadało prawa do zasiłku. W tym czasie do urzędu wpłynęło 112 ofert pracy, w tym co trzecia oferty dotyczyła pracy subsydiowanej.

W lutym 2005 r. zmniejszyła się o 25 osób liczba bezrobotnych posiadających prawo do zasiłku i w chwili obecnej wynosi 942 osoby (w tym 297 kobiet). Grupa bezrobotnych z prawem do zasiłku stanowiła w końcu lutego 2005 roku 10,9 % ogółu zarejestrowanych bezrobotnych.
W miesiącu lutym 2005 r. pracę podjęło 179 osób bezrobotnych, tj. o 18 mniej niż w ubiegłym miesiącu i o 57 mniej niż w analogicznym okresie 2004 roku. Podjęcie pracy sezonowej stanowiło 6,7 % wszystkich podjęć pracy w omawianym okresie.

W lutym zatrudniono 14 osób w ramach prac interwencyjnych, do robót publicznych skierowano 11 osób, udzielono 12 dotacji bezrobotnym na rozpoczęcie działalności gospodarczej, na szkolenia i przekwalifikowania zawodowe skierowano 16 osób bezrobotnych, na staże zawodowe skierowano w lutym 70 bezrobotnych, przyznano 13 bezrobotnym dodatek aktywizacyjny z tytułu podjęcia z własnej inicjatywy zatrudnienia, przyznano także 1 bezrobotnemu stypendium z tytułu podjęcia dalszej nauki.

Ponadto PUP otrzymał od Ministra Gospodarki i Pracy grant na dofinansowanie projektu pilotażowego aktywizacji zawodowej osób powyżej 50 lat w ramach Programu „50 PLUS”. Przygotowany Projekt „Dojrzałość zawodowa atutem i szansą na zatrudnienie” przewiduje zaktywizowanie 50 osób bezrobotnych.
230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę