Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 31 maja 2024 napisz DONOS@

Grobla

Jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc w Łomży - grobla przy dawnym moście drewnianym i drogą do Kalinowa. Trudne zdjęcie pod światło - ciekawsze dzięki użyciu filtra przyciemniającego niebo dla uchwycenia grozy nadciągających chmur burzowych. Po latach grobla do mostu - już betonowego - straciła niepowtarzalny urok wskutek nadmiernej wycinki. Kolejni „władcy biurek” nie zadali sobie trudu, aby dostosować się do Natury. Tak było wtedy - tak jest nadal. A przecież pełnią rolę służebną wobec społeczeństwa, które na próżno protestuje! Losy drzew przypominają los mieszkańców. Nie chcemy widzieć dziwnej przycinki do gołych pni? Dla „dobra drzew” oczywiście czyli aby szybciej uschły. Jednocześnie głoszenie haseł o potrzebie pielęgnacji zieleni - przypomina dbałość o nasze zdrowie i emerytury. Już nawet media spokojnie przyjmują z zachodniej Europy idące przyzwolenie na eutanazję, w wykonaniu ludzi nazywanych „lekarzami”. Większość prasy podobnie interesuje się „jakimiś tam starymi” drzewami. Wycinanie to długoletnia „świecka tradycja”. Kontynuowana właśnie…. przed Bożym Narodzeniem AD 2013, przy ulicy Sikorskiego w Łomży - obok wieży ciśnień chylącej się do ruiny. Ludzie ludziom czynią takie „eleganckie” prezenty pod choinkę, równie „na poziomie” co niedawne ogłoszenie o przystąpieniu - tuż przed Świętami! - do wywłaszczeń pod kolejne ulice. Jedynie co dobrze rozkwita nad Narwią - to specyficzna kultura papierkowa, nie licząca się z niewolnikami systemu a tym bardziej ich uczuciami w coraz bardziej opustoszałym mieście. Jak hulający wiatr nad zabetonowaną nadmiernie rzeką, w Porcie niedaleko wspomnianej Grobli. Dalajlama stwierdził niedawno, że światu braknie kultury współczucia, ale korzystanie z siły, nie liczenie się z nikim - ulega zmianie. Pewnie tego nie doczekamy, więc Wesołych Świąt !

Bolesław Deptuła
pon, 23 grudnia 2013 08:19
Data ostatniej edycji: pon, 23 grudnia 2013 08:30:48

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę