Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 22 września 2023 napisz DONOS@
wiadomość z www.radio.bialystok.pl

Budowa Via Baltiki priorytetem - twierdzi resort infrastruktury

Budowa Via Baltica jest jednym z priorytetów rządu - twierdzi rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju Piotr Popa. Dlatego wszystkie zadania od Warszawy aż do granicy z Litwą, składające się na trasę Via Baltica, zostały ujęte w Programie Budowy Dróg Krajowych na lata 2011 – 2015. Dodatkowo, planowane odcinki od Ostrowi Mazowieckiej do granicy państwa w Budzisku zostały ujęte w Strategii Rozwoju Transportu do 2020 r. na podstawie, którego będą tworzone priorytety do realizacji w nowej perspektywie finansowej UE 2014-2020.

W rozmowie z Polskim Radiem Białystok rzecznik potwierdził, że budowa drogi "S 61" od Ostrowi Mazowieckiej do granicy państwa w Budzisku została ujęta w Strategii Rozwoju Transportu do 2020 r. Będzie ona traktowana priorytetowo w nowej perspektywie finansowej UE 2014-2020. 

Ze względu na transgraniczny charakter, budowa S61 została zgłoszona do finansowania z nowego instrumentu UE na lata 2014-2020 "Łącząc Europę" (Connecting Europe Facility – CEF). CEF jest zarządzany centralnie przez Komisję Europejską.

Odcinek obejmujący obwodnicę Suwałk i odcinek od obwodnicy aż do granicy państwa znajduje się na liście podstawowej. Natomiast odcinek od Ostrowi Mazowieckiej do obwodnicy Augustowa jest na liście rezerwowej. Projekty z listy podstawowej mogą starać się o dofinansowanie w ramach ogłaszanych konkursów. Natomiast z listy rezerwowej dopiero po przesunięciach w budżecie. 

W przypadku, gdyby nie udało się pozyskać środków z specjalnego programu skupiającego się na budowie dróg w Europie, rozważana jest również możliwość sfinansowania S61 ze środków Funduszu Spójności. Szacowana wartość to ponad 7 mld zł. 

Nadal trwają prace nad założeniami do nowej perspektywy UE na lata 2014-2020, więc ostateczny kształt w jakim będą realizowane wspomniane inwestycje może ulec zmianie – dodał rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju – Piotr Popa.

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę