Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 30 maja 2024 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

Harcerze z Podlasia obchodzą 125 rocznicę urodzin Kazimierza Lutosławskiego.

125 lat temu w podłomżyńskim Drozdowie urodził się twórca projektu Krzyża Harcerskiego - ksiądz Kazimierz Lutosławski. To jedna z najbardziej zasłużonych dla polskiej niepodległości postaci pochodząca z Ziemi Łomzyńskiej. Studiował w Zurychu i Londynie, gdzie zaprzyjaźnił się m.in. z twórcą powstającego tam ruchu skautowego Robertem Baden Powelem. Był doktorem nauk medycznych i teologicznych, posłem na Sejm Ustawodawczy II Rzeczypospolitej. Poświęcił się pracy z młodzieżą i wspólnie z Andrzejem Małkowskim przystąpił do tworzenia polskich drużyn skautowych. W 1911 roku wziął udział w konkursie ogłoszonym przez redakcję lwowskiego "Skauta" na projekt polskiej odznaki skautowej. Zdobył III nagrodę. Dopiero w rok później projekt ten został uznany za najlepszy i w 1915 roku pierwsi polscy skauci z Warszawy przypięli do swoich mundurów krzyż zaprojektowany przez ks. Lutosławskiego z Drozdowa.

W 125 rocznicę urodzin twórcy Krzyża, z Łomży do Drozdowa wyruszy około setka harcerzy z Łomży, Białegostoku, Zambrowa i Ostrołęki na 13. już Zlot druha Szarego, bo taki właśnie pseudonim nosił ks. Kazimierz Lutosławski. Będą uczestniczyć w grach historycznych i terenowych, jutro wezmą udział w uroczystej wieczornicy poświęconej patronowi rajdu, a w niedzielę Msza św. w jego intencji w drozdowskim kościele zakończy tegoroczne spotkanie z tą jedną z najwybitniejszych postaci naszego regionu.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę