Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 21 września 2023 napisz DONOS@

Siódme przykazanie

Ograbiono nagrobek pioniera archeologii na Ziemi Łomżyńskiej, słynnego Alfonsa Budzińskiego. Kto odnajdzie skradzioną żeliwną tablicę? Czy ktoś przeszukuje skupy złomu - bo może tablicę zerwał miłośnik „pół litra”? Czyim obowiązkiem jest łapanie sprawcy na gorącym uczynku - np. za pomocą mini kamer? Przecież przestały być nowością. Skoro już na wyrębach leśnicy montują kamery i złodzieje drewna są wyłapywani - tym bardziej na cmentarzu policja mogłaby jedną kamerką ocalić wiele pomników najstarszych i wzmocnić poczucie bezpieczeństwa. XIX- wieczny pomnik pioniera archeologii przetrwał bez szwanku dwie wojny światowe. Do dziś. Doczekaliśmy Polski, w której coraz więcej wolności mają bezkarni złodzieje. Kategoria „niskiej szkodliwości czynu” zostawi naszym dzieciom w spadku zubożenie kulturowe i spustoszenie moralne. Swoistą zachętą jest z kolei niedokończone lapidarium - bez solidnego ogrodzenia i bez kłódki: złodziej nie musi szukać daleko, zgromadzono mu ciekawe rzeczy w jednym miejscu. Już tylko podczas plenerów fotograficznych miłośnicy Łomży bezsilnie dokumentują puste miejsca po kolejnych kradzieżach - zniknął np. unikalny zabytek: nagrobek o kształcie gotyckiej świątyni. Co się stało z Rodakami? W Łomży na mur obojętności trafia od dziesiątków lat próba założenia Towarzystwa Opieki nad Zabytkami. Kiedyś jeszcze czuli się potrzebni Społeczni Opiekunowie Zabytków - dopóki działał śp. Wiktor Grochowski, bezinteresownie wizytujący m.in. cmentarze, alarmujący w mediach w razie zagrożenia. W dobie dzikiego kapitalizmu bardziej liczy się „ochrona papierkowa”, urzędowa, co zawsze owocuje chorymi efektami - w stylu zabierania dzieci, biednym ale biologicznym rodzicom. Czekamy na wytyczne, procedury, nakazy czy sami mobilizujemy młodych, aby działaniem ochronnym przypominali o siódmym przykazaniu - kto szybszy?

 

Bolesław Deptuła
śr, 30 października 2013 10:21
Data ostatniej edycji: cz, 07 listopada 2013 08:23:54

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę