Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 05 marca 2021 napisz DONOS@

Kto mordował w Radziłowie?

Od uzyskania z Izraela zeznań świadków mordu Żydów w Radziłowie latem 1941 roku białostocki oddział Instytutu Pamięci Narodowej uzależnia wydanie postanowienia o przedstawieniu zarzutów m.in.: dziś 94-letniemu Hermanowi Schaperowi, który miał dowodzić akcją gestapowców w Radziłowie. Na trzy dni przed mordem w Jedwabnem żydowscy mieszkańcy Radziłowa zostali spędzeni na rynek miasteczka, a następnie - na rozkaz niemieckiego komanda - zamknięci w stodole, którą podpalono. Jeden z naocznych świadków rozpoznał Schapera jako dowodzącego akcją gestapowców.

Według danych izraelskiego instytutu Yad Vashem w Radziłowie zamordowano ponad czterystu Żydów. Sposób i termin przeprowadzenie mordu jest niemal identyczny jak w Jedwabnem. Jak pisze sobotnia Gazeta Wyborcza IPN czeka na pomoc prawną Izraela i przekazanie zeznań 52 świadków, byłych mieszkańców Radziłowa. Zebrano je na przełomie lat 50. i 60. Jeden z naocznych świadków rozpoznał Schapera jako dowodzącego akcją gestapowców w Radziłowie.
Śledztwo w tej sprawie prowadzili Niemcy pod koniec lat 60., jednak je umorzono. 94-letni Herman Schaper żyje do dziś w Niemczech. Jednak z powodu złego stanu zdrowia Niemcy odmawiają zgody na jego przesłuchanie.

IPN czeka na dokumenty z Izraela już rok. "Od wyników realizacji tego wniosku uzależnione jest wydanie postanowienia o przedstawieniu zarzutów Schaperowi i innym" - czytamy w sprawozdaniu z działalności IPN za lata 2003-04 przedstawionym ostatnio parlamentowi.

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę