Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 20 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Hołd dla łomżyńskich bohaterów

W ramach trzydniowych obchodów Święta Wojska Polskiego w Łomży, odbyła się uroczysta zbiórka. Przed pomnikiem upamiętniającym bohaterskich żołnierzy 33 Pułku Piechoty, którzy oddali swe życie w obronie Ojczyzny, zapłonęły znicze i złożono kwiaty.

Przemawia poseł Lech Antoni Kołakowski
Przemawia poseł Lech Antoni Kołakowski
Przemawia Starosta łomżyński Lech Szabłowski
Przemawia Starosta łomżyński Lech Szabłowski
Kwiaty składa wiceprezydent Mirosława Kluczek
Kwiaty składa wiceprezydent Mirosława Kluczek

– To najważniejszy dzień dla każdego polskiego żołnierza! – podkreślał ppłk rez. Ryszard Matuszewski. – Przypada on na dzień 15 sierpnia i upamiętnia zwycięstwo oręża polskiego. Było to najważniejsze starcie wojny polsko – bolszewickiej, które przypieczętowało niepodległość Polski. My, mieszkańcy Ziemi Łomżyńskiej mamy w to zwycięstwo duży wkład, bo od 27 lipca do 2 sierpnia 1920 r. łomżyński 33 Pułk Piechoty zatrzymał bolszewicką nawałnicę!
W przeddzień Święta Wojska Polskiego przed pomnikiem upamiętniającym żołnierzy 33 Pułku Piechoty, walczących i poległych w obronie ojczyzny, spotkali się żołnierze czynni, weterani, pracownicy cywilni WP oraz wszyscy ci, którzy chcieli uczcić pamięć bohaterów poległych w walce o niepodległość Polski. Uroczysta zbiórka odbyła się zgodnie z ceremoniałem wojskowym, z wciągnięciem flagi na maszt, odśpiewaniem hymnu oraz przemówieniami wojskowych i przedstawicieli władz. 
– Dzień 15 sierpnia 1920 r. to wyjątkowa data w naszej historii i dzień szczególnej chwały oręża polskiego w Bitwie Warszawskiej – mówił mjr Krzysztof Rabek, kierownik Warsztatów Technicznych JW 4226. –  Dla nas, mieszkańców Łomży i Ziemi Łomżyńskiej to także kolejna rocznica bohaterskiej obrony naszej małej ojczyzny, coraz częściej nazywana „Cudem nad Narwią”. Wsławił się w niej 33 Pułk Piechoty stacjonujący w tych koszarach, którego tradycje staramy się kontynuować.
Marszałek Józef Piłsudski stwierdził, że nie byłoby „Cudu nad Wisłą”, gdyby wcześniej w Łomży nie było „Cudu nad Narwią”! – dodawał ppłk rez. Ryszard Matuszewski. – Należy o tym pamiętać, należy o tym mówić i jest to dla nas powód do dumy!
Święto Wojska Polskiego było też doskonałą okazją, by podziękować i uhonorować medalami, odznakami,  nagrodami pieniężnymi i urlopami nagrodowymi tych, którzy nienagannie wykonują codzienne obowiązki w czasie czynnej służby wojskowej oraz rezerwistom i kombatantom, z dużym zaangażowaniem biorącym udział w różnorakiej działalności społecznej i popularyzatorskiej. Byli wśród nich również ludzie zaangażowani w wydanie albumu fotograficznego „Obiekty obronne Ziemi Łomżyńskiej”, który ukazał się dzięki staraniom Stowarzyszenia Klub FORT. Promocja albumu odbyła się po uroczystościach w Klubie Garnizonowym. Publikacja, będąca rozszerzoną o bogaty materiał fotograficzny nową wersją wydanego dwa lata temu albumu „Budowle militarne Ziemi Łomżyńskiej”, przedstawia polskie, rosyjskie – radzieckie oraz niemieckie umocnienia i fortyfikacje. Wiele miejsca poświęcono też cmentarzom – miejscom pamięci oraz obiektom obronnym w regionie, które warto zwiedzić. 
– Cieszę się bardzo, że udało się nam sfinalizować wydanie tego albumu – mówił Ludwik Zalewski, prezes Stowarzyszenia Klub FORT. – Jest to jednak tylko zasygnalizowanie sprawy, bo na podstawie każdego z tych ośmiu rozdziałów możemy stworzyć odrębny, bardzo interesujący temat.
W ramach uroczystości odbyły się również pokazy sprzętu i wyposażenia. Tu największą popularnością, zarówno wśród najmłodszych jak i nieco starszych zwiedzających, cieszyły się pojazdy opancerzone, czołgi, jak PT-91, bojowe wozy piechoty oraz broń ręczna: karabinki, karabiny i pistolety maszynowe. Wszystkiego można było dotknąć, wejść do środka bojowych maszyn, złożyć się do strzału. Wszystko to w atmosferze radosnej zabawy, ale też z zauważalną u rodziców i dziadków refleksją, jak to dobrze, że ten śmiercionośny sprzęt nie musi być już wykorzystywany… 

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Leszek Wiśniewski


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę