Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 03 marca 2021 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

Lotnisko jednak w Topolanach

Lotnisko regionalne w Podlaskiem miałoby powstać w gminie Michałowo koło miejscowości Topolany i Potok (około 100 km w linii prostej od Łomży i 130 km od Suwałk). Zdecydował tak Zarząd Województwa. Analizował raport o oddziaływaniu na środowisko przygotowany przez firmę Transprojekt Gdański. Pod uwagę brane były trzy potencjalne lokalizacje: Saniki w gminie Tykocin, Topolany w gminie Michałowo oraz Nowosady w gminie Zabłudów.

Według ekspertów pod względem oddziaływania na środowisko naturalne korzystnym wariantem jest budowa lotniska w gminie Michałowo i w gminie Zabłudów, ale o jego lokalizacji koło Topolan zdecydowały jeszcze czynniki społeczne i ekonomiczne - informuje marszałek Jarosław Dworzański. Teren, na którym miałoby powstać lotnisko w większości należy do Skarbu Państwa, co zdecydowanie ułatwiłoby budowę portu.

Teraz Zarząd Województwa wystąpi do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska z wnioskiem o wydanie decyzji środowiskowej, a jeśli ją uzyska będzie mógł ubiegać się o pozwolenie na budowę lotniska.

Przewidywany pas startowy lotniska ma mieć około dwóch i pół tysiąca metrów, a to pozwoliłoby na przyjmowanie samolotów średniego zasięgu, a więc z całej Europy - dodaje marszałek.

O wstępnych scenariuszach dotyczących powstania lotniska będzie jednak można mówić dopiero jesienią, bo wtedy będą ostateczne negocjacje z Komisją Europejską dotyczące Regionalnego Programu Operacyjnego, a tylko z niego mogą pochodzić pieniądze na tę inwestycję - mówi Jarosław Dworzański.

Nie wiadomo jeszcze też ile kosztowałaby budowa lotniska. Przygotowywana jest nowa wycena tej inwestycji. Nie wiadomo też, kiedy port lotniczy miałby powstać.

210204100642.gif

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę