Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 31 marca 2023 napisz DONOS@

Śmieci

Dokument z czasów Polski Ludowej: po wizycie śmieciarki już puste pojemniki tworzą kompozycję podwórkową - bałagan z fantazją. Oglądamy sytuację bardziej „optymistyczną”, bo Autor wykonał wcześniej inną fotografię tego miejsca - gdzie przepełnione pojemniki najwyraźniej nie za często opróżniane, toną w śmieciach wokół. To niestety: centrum Łomży między ulicami Dworną i Długą. Autor miał kilkanaście lat, gdy fotografował widok z okna. Jednak obraz jako zbyt smutny - przekreślił na negatywie - w albumie małoobrazkowym. Bogu dzięki, nie wyciął tych klatek - po 40 latach stały się bezcenne. Piewcy PRL-u, którzy dobrze się czuli w kręgu takich sowieckich porządków, dziś jako „europejczycy” pewnie się obrażą na zdjęcia, jako ociekające „nienawiścią i jadem”. Sami jednak nie pojadą na Wschód, aby przekonać się, że podobne widoki są tam nadal. To obrosło jakąś tradycją: dzieciństwo tamtych lat jest sentymentalnym wspomnieniem ”placu zabaw” - z wieloczynnościowym trzepakiem jako przyrządem gimnastycznym.  Chodnik szczerbaty: może komuś przydały się płyty chodnikowe, albo producent wcześniej dosypał piasku aby skombinować cement ? Rolę chodnika oraz parkingu przejął… trawnik, który jak trzeba, jest także zapasową uliczką. Nie mogło być inaczej, skoro na przejeździe wysypano węgiel ! Dlaczego nie dbano o porządek? Gdzie zagroda z desek, piętrząca szczególnie przykry miał węglowy? Czy dlatego, że robotnik już nie musial? Zresztą, kto lubił dodatkową robotę? Skoro wszyscy „byli równi” bo i „ żołądki mamy jednakowe” jak mawiano. Tak było bardziej swojsko, po robotniczemu - po odrzuceniu tradycji burżujskich. AD 2013 kłopoty śmieciowe nie wzięły się znikąd - bałagan równie malowniczy. Coś się jednak zmieniło: pojemniki - wypisz wymaluj jak te z fotografii - elegancko są dziś obudowane murowanymi śmietnikami. Kiedyś w roli zabytków, staną się perłami małej architektury - a projektowane są coraz fikuśniejsze jak przystało na gust nowobogacki, bo np. w stylu ”pałacowym”. Ciężko będzie wykorzenić dominującą mentalność robotniczo-chłopską z przyśpieszonych kursów i studiów przebalowanych punktami „za pochodzenie”: jedno czy dwa pokolenia?

Bolesław Deptuła
wt, 09 lipca 2013 19:10
Data ostatniej edycji: wt, 09 lipca 2013 19:24:22

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę