Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 21 kwietnia 2021 napisz DONOS@
Gazeta Bezcenna nr 77

Jak Łomża z Fundacją Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego

Blady strach padł ponownie na mieszkańców kamienicy przy ul. Senatorskiej 7. Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego wycofuje się z porozumienia z miastem odnośnie sprzedaży tej kamienicy. FODŻ twierdzi, że nieoczekiwanie pojawili się inni zainteresowani kupnem budynku i to za więcej niż daje Łomża.

Wydawało się, że po tym jak, prezydent Łomży „doszedł do porozumienia” z Fundacją Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego w sprawie wykupu żydowskiej kamienicy przy ul. Senatorskiej 7 w Łomży za 98 tys. zł., a radni Łomży podjęli uchwałę zezwalającą prezydentowi na odkupienie tej nieruchomości sprawa pierwszej żydowskiej kamienicy w mieście jest już zamknięta. Tymczasem okazuje się, że wcale tak nie jest. W chwili gdy prezydent chciał podpisać umowę kupna kamienicy Fundacja poinformowała, że do transakcji przynajmniej na razie nie dojdzie, bo pojawili się inni zainteresowani jej kupnem. W liście do władz Łomży dyrektor Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego Monika Krawczyk tłumaczy, że „nieoczekiwanie” oferenci dają więcej niż chciało zapłacić miasto. A więc w takim wypadku FODŻ jeszcze raz musi się zastanowić nad tymi propozycjami. Fundacja sugeruje, że w takim wypadku może zostać ogłoszony przetarg na sprzedaż tej nieruchomości, a szczęśliwym nabywcą kamienicy przy ul. Senatorskiej 7 w Łomży będzie ten kto da więcej.
Takim obrotem sprawy zaskoczony jest prezydent Jerzy Brzeziński. To on negocjował z Fundacją odkupienie przez miasto tej kamienicy niemal przez cały 2004 rok. Początkowo rozbieżności w cenie były ogromne. Fundacja wartość kamienicy szacowała na 230 tysięcy złotych, a miasto na ok. 140 tysięcy, przy czym 2/3 tej kwoty – zdaniem władz - to nakłady, jakie Łomża poniosła na jej utrzymanie przez 60 powojennych lat, które powinno się odjąć od tej kwoty. Mimo to po wielu miesiącach – 8 grudnia doszło do porozumienia. Wtedy ustalono cenę 98 tys. zł. Jak podkreśla prezydent, był przekonany, że to porozumienie jest już ostateczne i pozostaje tylko i wyłącznie jego realizacja. Okazuje się jednak, że Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego znaczenie słowa „porozumienie” traktuje nieco inaczej...
W żydowskiej kamienicy przy ul. Senatorskiej mieszka 9 rodzin, którymi wraz z budynkiem od ponad roku ciągle handlują...
Jako komentarz niech posłuży wypowiedź pana Różańskiego - przedstawiciela FODŻ, który podczas pierwszego spotkania z mieszkańcami tej kamienicy przedstawił się jako ich “nowy właściciel”, po czym oświadczył, że lokatorzy zostali “przehandlowani przez władze miasta”, a „Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego – jak nazwa głosi - nie chroni biednych Polaków (...)”

Dodajmy, że Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich złożył w sumie ponad 30 pozwów o zwrot pożydowskiego majątku w Łomży. Kamienica przy ul. Senatorskiej 7 jest jak do tej pory jedyną, w której postępowanie przed Komisją Regulacyjną zostało ukończone.

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę