Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 07 marca 2021 napisz DONOS@

Jedzie zapust drogą, grzywa mu się jeży. Dzisiaj zapust w Radziłowie, nikt temu nie wierzy.

Wtorek poprzedzający Środę Popielcową w dawnych czasach był wyjątkowy. To ostatni dzień karnawału – czyli po staropolsku zapustów. Hucznie świętowane trzy ostatnie dni tego okresu (dzisiejsze ostatki) nazywano „kusymi i szalonymi dniami” i rzeczywiście były one szalone. Namiastkę dawnych zapustnych szaleństw od kilku lat można zobaczyć w Radziłowie. W nadbiebrzańskiej wiosce we wtorek karnawał żegnało kilkaset osób.

„Zapust w Radziłowie” to kolorowe widowisko nawiązujące do odbywających się tu i w najbliższej okolicy przed dziesiątkami i setkami lat zabaw połączone jest z wieloma imprezami towarzyszącymi typu występy zespołów ludowych, konkurs przebrań i grup obrzędowych, występy orkiestr dętych.

W samo południe przez radziłowskim Urzędem Gminy zapustną zabawę przy ludowych przyśpiewkach rozpoczęło kilkaset osób. W większości to uczniowie tutejszej szkoły, którzy biorąc udział w widowisku starają się odtworzyć przedwiekową tradycję hucznego żegnania karnawału.

I choć karnawał żegnało się hucznie niemal na całym świecie typowo radziłowskim zwyczajem jest „Ziabela”. To dwie naturalnej wielkości lalki – mężczyzny i kobiety - przymocowane do koła i obwożone po rynku symbolizują szlachciców, którzy roztrwonili majątek. „Ziabela” to rozpustna Izabela, druga postać to szlachcic Jan lubujący się w alkoholu. Swoim życiem zasłużyli więc na pośmiewisko i społeczną dezaprobatę.

Organizatorem „Zapustu w Radziłowie”jest tutejszy Urząd Gminy przy współpracy Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku. Imprezę zorganizowano po raz 5.
210305125821.png
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę