Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 09 grudnia 2023 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi ze strony: www.radio.bialystok.pl

Wycinka drzew

Prawie 2 tysiące przydrożnych drzew planuje wyciąć w tym roku w województwie podlaskim Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Drzewa mają być wycinane w okolicach Białegostoku, Augustowa, Łomży, Zambrowa i Suwałk. Najczęściej wycinka związana jest z poszerzaniem i modernizacją drogi. W ubiegłym roku w prawie 1300 wypadkach w województwie podlaskim zginęło 200 osób, prawie 1600 zostało rannych. Niewiadomo dokładnie ile osób zginęło w wypadkach w wyniku zderzenia z drzewem. "Gdyby ich nie było tuż przy drodze wiele istnień ludzkich dałoby się uratować, a skutki nie byłyby tak dotkliwe". Większość kierowców zgadza się z tą opinią.

Obok statystyk, o problemie świadczą przydrożne krzyże przybite do drzew, kwiaty, znicze czy drzewa odarte z kory. "Drzewa powinny być zastępowane przez krzewy o małym przekroju pnia. Krzewy "nie zabiją", a dodatkowo wyhamują pojazd. Krzewy mogą być ozdobą i ochroną od wiatru. Świetnie do tego nadawałaby się wierzba, która ponadto nadaje się do produkcji biopaliwa dla ciepłowni. Takie rozwiązania sprawdziły się i są stosowane w zachodniej Europie" - twierdzą drogowcy. Według drogowców drzewa chronią jezdnię przed nagrzewaniem, urozmaicają też krajobraz podczas podróży. Pomysłu z wycinaniem drzew nie akceptują stowarzyszenia ekologów, które twierdzą, że jest znacznie tańszy środek zapobiegawczy - po prostu zmniejszenie prędkości. "Zostawmy drzewa w spokoju" - apelują.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę