Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 13 lipca 2024 napisz DONOS@

Brawo Panie Prezydencie!

Główne zdjęcie
Kamil Kamiński – łomżanin, od wielu lat związany z trzecim sektorem. Obecnej Członek Zarządu Fundacji „Ocalenie” zajmujące się pomocą dla uchodźców, cudzoziemców i repatriantów.

Czasami nasze marzenia spełniają się nadzwyczaj szybko i niespodziewanie. Myśląc o 2013 roku, chciałem go widzieć jako rok konsultacji, spotkań i dyskusji. Rok, w którym mieszkańcy Łomży włączą się w życie miasta i zaczną decydować o tym w jakim kierunku będzie się rozwijać. Cieszy mnie inicjatywa Pana Prezydenta Mieczysława Czerniawskiego w sprawie konsultacji społecznych dotyczących ruchu drogowego na ul. Dwornej. Jest to ważny krok, w bardzo dobrym kierunku. To mieszkańcy miasta najlepiej wiedzą, jakie rozwiązanie ułatwi im życie, a jakie utrudni.

Nie należy bagatelizować problemu, czy sugerować, że to sprawa nie ważna dla Miasta. Nie jest to może problem kluczowy dla rozwoju Łomży, jednak skoro mieszkańcy miasta chcą o tym dyskutować i sprawa budzi emocje, jest to ważne. Godne pochwały jest to, że Prezydent Miasta zdecydował się, by mieszkańcy i mieszkanki Łomży zdecydowali, jakie rozwiązanie jest dla nich najkorzystniejsze. 
W tym wypadku nie powinniśmy ograniczyć się do ankiety internetowej. Aby mieszkańcy i mieszkanki miasta mogli wyrobić sobie zdanie na określony temat, muszą posiadać odpowiednią wiedzę. Dobrym rozwiązaniem jest więc umieszczanie na  stronie miasta opinii dotyczących wszystkich proponowanych wariantów. Dobrze by było też, by osoby forsujące określone zmiany mogły wypowiedzieć się i przedstawić swoje opinie, dlaczego ten a nie inny wariant jest według nich najbardziej odpowiedni. Jeżeli są jakieś opinie specjalistów dotyczące proponowanych rozwiązań, również powinny znaleźć się na stronie. 
Należałoby również znaleźć miejsce na przedstawienie innych wariantów niż trzy zaproponowane przez Pana Prezydenta. Może ciekawym rozwiązaniem jest ograniczenie ruchu lub stworzenie sygnalizacji świetlnej, jak postulują niektórzy na forum 4lomza.pl. Może okazać się, że najkorzystniejszym i najbardziej akceptowalnym rozwiązaniem będzie propozycja inna niż trzy zaproponowane do konsultacji. 
Niestety internetowe konsultacje społeczne mają jeden duży minus, o którym należy wspomnieć. Wykluczają osoby które nie mają dostępu do internetu. Oczywiście plusem jest dość niski koszt takich konsultacji, jednak należy pamiętać, że mieszkańcy Łomży to nie tylko osoby posiadające dostęp do internetu. Ważnym elementem więc jest dodarcie do jak największej liczby osób zainteresowanych oraz umożliwienie im udziału w głosowaniu – np. wyznaczanie punktu w Urzędzie Miasta, gdzie będzie można wypowiedzieć się odnośnie proponowanych wariantów lub zabrać głos w sprawie konsultacji.
Z ciekawością przyglądajmy się nowej inicjatywie w mieście. Jest to duże wyzwanie dla władz miejskich, ale i dla mieszkańców i mieszkanek Łomży. Władze Miejskie muszą pokazać sens konsultacji oraz to, że nasz głos liczy się nie tylko w okresie wyborów.  Od aktywności łomżan zależy jak będą odbierane takie konsultacje. Jeśli spotkają się z małym odzewem, może być to sygnał dla Prezydenta i Rady Miasta, że konsultacje nie są potrzebne. Jeśli więc zależy nam na tym, by decydować o tym jak Łomża ma wyglądać i w jakim kierunku się rozwijać, wspierajmy aktywnie nową inicjatywę. Dyskutujmy, komentujmy, przedstawiajmy swoje opinie, a może w przyszłości będziemy decydować o coraz większej ilości spraw mających wpływ na komfort życia w mieście.  

Kamil Kamiński


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę