Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 19 lipca 2024 napisz DONOS@

Bezprawne 20% dodatki do pensji zastępców prezydenta Łomży?

Główne zdjęcie
Beniamin Dobosz (z-ca prezydenta), Mieczysław Czerniawski (prezydent Łomży) i Mirosława Kluczek (z-ca prezydenta)

Regionalna Izba Obrachunkowa wskazuje brak merytorycznych podstaw przyznania 20% stałego dodatku specjalnego do pensji zastępcom prezydenta Łomży. Kontrolerzy Izby nie mają zastrzeżeń co do tego, że dodatek jest, ani do jego wysokości, ale do tego, że jest on stały. Ich zdaniem taki dodatek może być, ale za dodatkową pracę...

Prowadzona przez  inspektorów Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku kontrola wydatków na wynagrodzenia wykazała, że zastępcy prezydenta miasta mają ustalony stały dodatek specjalny w wysokości 20% łącznej kwoty wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego, bez wskazania podstawy jego przyznania. Tymczasem zgodnie z prawem (art. 36 ust. 5 ustawy z dnia 21 listopada 1998 r. o pracownikach samorządowych) dodatek specjalny może być przyznany pracownikowi z tytułu okresowego zwiększenia obowiązków służbowych lub powierzenia dodatkowych zadań. 
- Z brzmienia tego przepisu wynika więc, że przyznanie dodatku może nastąpić przy zaistnieniu jednej z dwóch wymienionych w nim przesłanek – podkreśla RIO dodając, że okolicznością uzasadniającą przyznanie tego składnika wynagrodzenia jest zawsze cecha „okresowości” zwiększenia obowiązków lub powierzenia zadań, co powoduje, że ma on charakter świadczenia tymczasowego. 
W przypadku Łomży dodatek jest stały – przyznany na czas nieokreślony – i to bez zwiększenia obowiązków służbowych bądź powierzeniem dodatkowych zadań, co – jak zauważają kontrolerzy RIO - stoi w sprzeczności z powołanymi przepisami.
W związku z tym w zaleceniach RIO znalazło się także zobowiązanie prezydenta Łomży do uzasadniania merytorycznych podstaw przyznania dodatku specjalnego zastępcom prezydenta, „mając na uwadze konieczność wskazania dodatkowych zadań lub zwiększonych obowiązków (w stosunku do obowiązującego zakresu czynności pracownika), a także wykazania okresowego charakteru przyczyny przyznania dodatku”.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę