Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 25 lutego 2024 napisz DONOS@

Wykupimy kamienicę żydowską

Radni Łomży zgodzili się na wykupienie od Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego w Warszawie kamienicy przy ulicy Senatorskiej 7 w Łomży. Za kamienicę wraz z działką miasto ma zapłacić 98 tysięcy złotych. Cena to efekt prawie rocznych negocjacji prowadzonych pomiędzy Fundacją a samorządem Łomży. Przypomnijmy w 2003 roku Komisja Regulacyjna w Warszawie rozpatrująca roszczenia Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w sprawie zwrotu majątku pożydowskiego, przekazała kamienicę przy ulicy Senatorskiej 7 w Łomży prawowitemu właścicielowi – czyli Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego.

Budynek, w którym przed II Woją Światową mieściła się żydowska ochronka przekazano wraz z lokatorami, których kilka lat wcześniej do kamienicy komunalnej przesiedliły władze Łomży. Nowy właściciel kamienicy zaczął od kilkukrotnego podniesienia opłat czynszowych, co wywołało protest mieszkańców. Po serii publikacji w prasie lokalnej i ogólnopolskiej przedstawiciele FODŻ rozpoczęli rozmowy z władzami Łomży o wykupie kamienicy. Początkowa strona żydowska chciała za budynek ponad 300 tys. zł, a Łomża dawała 40 tys. zł.
Ostateczne porozumienie prezydent Łomży z przedstawicielem Fundacji wynegocjował 8 grudnia ubiegłego roku. Za 98 tys zł. Fundacja odsprzedaje Łomży kamienicę, a miasto dodatkowo zobowiązuje się do opieki nad cmentarzem żydowskim przy ul. Woziwodzkiej.
Dziś Rada Miasta podjęła odpowiednią uchwałę zezwalająca Prezydentowi na odkupienie od Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego w Warszawie tej kamienicy - tym samym zaakceptowała warunki porozumienia z 8 grudnia 2004r.

Dodać wypada, że kamienica przy ul. Senatorskiej 7 w Łomży jest pierwszą nieruchomością, w sprawie której Komisja Regulacyjna podjęła ostateczną decyzję o zwrocie jej Żydom. Roszczenia Gminy Żydowskiej są jednak o wiele większe i obejmują ponad 30 nieruchomości rozlokowanych na terenie Łomży.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę