Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 17 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Wszechnica po raz XV

Główne zdjęcie
Upewnił się że ta i dostojnie przeparadował ;-)

Ćmy mieszały się z nietoperzami, sowy z wilkami tworząc wspaniałą atmosferę nocnego życia na Biebrzy – tak było w sobotę w sali konferencyjnej Biebrzańskiego Parku Narodowego podczas kolejnego spotkania Wszechnicy Biebrzańskiej. To wyjątkowe przedsięwzięcie gromadzi „Biebrzniętych” z całej Polski. Tym razem tematem spotkania było nocne życie na Biebrzy. Można było posłuchać odgłosów sów, puchaczy i wilków. Slajdy przybliżały wygląd tych zwierząt a dzięki wykładom można było poznać ich zachowania.

W sobotę i niedzielę odbyły się kolejne XV spotkania z cyklu „Wszechnica Biebrzańska”. Tomasz Kłosowski – fotografik związany z Bagnami Biebrzańskimi- pokazywał zdjęcia ze swojej kolekcji okraszając je gawędą i humorem. Na ludzi o „mocniejszych nerwach” czekał ze swoim wystąpieniem Rafał Kowalczyk z Zakładu Badania Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży, który przedstawił nocne życie drapieżników – wilków i rysi.
Aby nie zapomieć o reszcie świata Adam Wajrak przedstawił nocne życie zwierząt w miejscu, gdzie nocy nie ma, czyli w okolicach polskiej stacji polarnej na Szpicbergenie.

Drugiego dnia, organizatorzy ze względu na wysoką wodę i brak pokrywy lodowej musieli zmienić trasę terenowej wędrówki. Ale i tak postarali się, aby wyprawa była interesująca. Wyruszyliśmy z miejscowości Gugny. Umówione łosie „czekały” w lesie i „na znak” leśniczego pięknie przeparadowały przed uczestnikami. Wędrując tak po lasach często spotykaliśmy ślady łosi, jeleni, lisów, kun. Dotarliśmy pod Koźlą górkę, na której kiedyś okoliczni mieszkańcy chowali się przed tatarami, a w czasie wojny ukrywali się partyzanci. Niestety, brak lodu spowodował, że i to miejsce musieliśmy podziwiać z pewnej odległości. Latem, jak wszystko rośnie trudno jest tam trafić.
Foto: Upewnił się że ta i dostojnie przeparadował ;-)
Foto: Nasz przewodnik na szlaku
Foto: Na szlak.
Foto:
Foto:
Foto: Umówiony łoś wygląda, czy to ta grupa ;-)
Foto: śnieżek
Foto:
Foto: Nora lisa
Foto: Bagno, a w tle Koźla Górka
Foto:
Foto: Nasi też byli
Foto: Zastępca Dyrektora d/s Społecznych Funkcji Parku: mgr Andrzej Grygoruk

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę