Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 21 września 2023 napisz DONOS@

Obwodnica Zambrowa przejezdna

„Skok cywilizacyjny staje się faktem” – mówił Maciej Żywno, wojewoda podlaski podczas oficjalnego otwarcia dla ruchu obwodnicy Zambrowa. I choć prace przy budowie obwodnicy jeszcze nie zostały ukończone od dziś mogą po niej jeździć samochody. Około godziny 10.30 w świetle kamer i blasku fleszy aparatów zdjęto z obwodnicy symboliczne barierki, a pół godziny później mogły już na nią wjechać samochody jadące trasą Białystok – Warszawa. Formalnie nie jest to jeszcze droga ekspresowa, a dopuszczalna maksymalna prędkość na 11 km nowej drogi wynosi 100 km/h.

- Obwodnica Zambrowa ma 11 km długości. Do tego należy doliczyć zbudowany także zjazd na Łomżę o długości 4 km oraz około 23 km innych dróg – mówił Jerzy Doroszkiewicz dyrektor białostockiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad dodając jako ciekawostkę, że na nie wylano 250 tysięcy ton masy bitumicznej. 
Z otwarcia obwodnicy cieszył się także burmistrz Zambrowa. Kazimierz Dąbrowski podkreślał, że o budowie tej obwodnicy mówiło się już od lat 70-tych ubiegłego wieku.
- Dzień dzisiejszy dla społeczeństwa Zambrowa jest wydarzeniem historycznym. Będzie spokojniej, ciszej i poprawi się bezpieczeństwo – mówi burmistrz Dąbrowski.
Codziennie przez Zambrów do tej pory przejeżdżało około 15 tysięcy samochodów w tym w znacznej części były to ciężarówki tranzytowe. Teraz zdecydowana większość będzie mogła ominąć miasto obwodnicą, która jest częścią budowanej drogi S-8 Białystok - Warszawa. 
- S-8 to okno na świat dla Podlasia, dla Białegostoku i Zambrowa – mówił Dąbrowski, przyłączając się do chóru proszącego o zabezpieczenie środków i budowę pozostałych części tej drogi.
- Rozmawialiśmy ostatnio, wraz z wojewodą Żywno, z ministrem transportu Sławomirem Nowakiem i on zapewnił, że budowa S-8 pozostaje pierwszoplanowym przedsięwzięciem na najbliższe lata – mówi poseł Robert Tyszkiewicz.  
Nim zostanie ukończona obwodnica Zambrowa i otwarte dziś 11 km drogi stanie się prawdziwa drogą ekspresową minie jeszcze kilka miesięcy. GDDKiA podaje, że  koszt całego przedsięwzięcia przekroczył 400 mln zł, a wartość kontraktu budowlanego to 358,8 mln zł. Głównym wykonawcą obwodnicy jest firma Bilfinger Berger S.A.

Foto:
Foto: Maciej Żywno wojewoda podlaski
Foto: Maciej Żywno wojewoda podlaski
Foto:
Foto: Jerzy Doroszkiewicz dyr. GDDKiA o. Białystok
Foto:
Foto: Kazimierz Dąbrowski burmistrz Zambrowa
Foto: Robert Tyszkiewicz poseł (PO)
Foto:
Foto: od lewej: Jacek Piorunek, Maciej Żywno, Waldemar Siemiński (Bilfinger), Jerzy Doroszkiewicz, Leszek Cieślik, Robert Tyszkiewicz
Foto: ks. Jerzy Samsel
Foto:
Foto:
Foto:
cz
wt, 02 października 2012 12:04
Data ostatniej edycji: wt, 02 października 2012 16:07:51

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę