Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 27 lutego 2021 napisz DONOS@

Jak urzędnik z Urzędnikiem

Na zaproszenie starosty Wojciecha Kubraka do Łomży przyjechał marszałek województwa podlaskiego Janusz Krzyżewski. Na spotkanie zorganizowane w sali konferencyjnej Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży przybyli również wójtowie z poszczególnych gmin powiatu.

Dyskusja głównie dotyczyła realizacji funduszy przyznanych przez Unię Europejską w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego. W ramach tego “portfela” do roku 2007 województwo podlaskie miało do wykorzystania 110 mln. Euro. Połowa z tych środków już została rozdysponowana. Pieniądze poszły na realizację projektów które mają poprawić konkurencyjność regionów oraz zapobiec dalszej marginalizacji tych najbiedniejszych. Samorządy składały różne projekty. W Łomży z tych właśnie pieniędzy wykonana będzie “rewitalizacja” tutejszej starówki. W Zambrowie również z tego programu nie będzie nowych miejsc pracy. O dofinansowanie na remont hali po zlikwidowanym Zamteksie wnioskował burmistrz tego miasta. Dzięki temu miała tam funkcjonować firma z kapitałem zagranicznym. Dzięki temu powstało by w tym mieście ok. 400 nowych miejsc pracy. O tym jak to Regionalny Komitet Sterujący i zarząd województwa odrzucili ten wniosek, mimo pozytywnej opinii ekspertów, szeroko pisały praktycznie wszystkie media w całym regionie. Marszałek twierdzi, że decyzja RKS-u była zasadna. Sprawa trafiła do resortu gospodarki. Krzyżewski twierdzi że minister odrzuci skargę Zambrowa. Skargę w sprawie odrzucenia propozycji dofinansowania budowy drogi na styku gmin Przytuły-Jedwagne skierował również powiat łomżyński. Urzędnicy starostwa mają nadzieję, że uda się projekt złożyć ponownie do kolejnej rundy podziału pieniędzy. Sądząc z relacji samorządowców wizyta marszałka Krzyżewskiego nie przyniosła nic nowego. Samorząd województwa nie wie jeszcze ile wniosków wpłynie w kolejnej edycji. Wiadomo natomiast, że marszałkostwo chce by w tym roku zakończyć już przyjmowanie wniosków. Pozwoli to wykorzystać fundusze do końca roku 2006. Zgodnie z decyzją resortu gospodarki następują zmiany w sposobie dysponowania wnioskami. W kolejnej edycji RKS nie będzie miał już prawa do całkowitego odrzucenia projektu, który pozytywnie zaopiniowali eksperci. Dodatkowo na oddzielnym załączniku trzeba będzie uzasadnić decyzję przyznania takiej a nie innej kwoty dla wnioskodawców. Konieczność tłumaczenia się z decyzji pozwoli na odrzucenie skarg o polityczne, a nie merytoryczne kryteria przyznawania pieniędzy – twierdzą urzędnicy. Krzyżewski mówił też o priorytetowym planie działania, jakim jest budowa lotnisk na Podlasiu. Znane są już konkrety w sprawie białostockiego portu na Krywlanach. W kontrakcie wojewódzkim jest również zapis na temat tworzenia lotniska w Czerwonym Borze. Jednak szczegółów na ten temat Janusz Krzyżewski nie podał. Urząd Marszałkowski policzył, że dzięki dotacjom Unii Europejskiej województwo podlaskie może liczyć 1 mld złotych żywej gotówki. Praktycznie połowę z tej kwoty stanowią dopłaty dla rolników.
210204100642.gif

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę