Słoneczne Wakacje z Panem Bogiem i tu, i tam...
- Ciekawe i pełne różnych atrakcji Wakacje z Panem Bogiem w Łomży, nad morzem, w górach i na Mazurach czy na Litwie to nie zasługa proboszcza, tylko bardzo wielu ludzi dobrej woli – twierdzi ks. Andrzej Godlewski, proboszcz parafii pw. Krzyża Świętego, która jak co roku zorganizowała bezpieczny i wartościowy wypoczynek kilku setkom dzieci i nastolatków. - To wszystko udało się dzięki naszym księżom i świeckim, wolontariuszom, którzy potrafili świetnie zorganizować młodzieży czas.
Ściślej rzecz ujmując: organizatorem Wakacji z Panem Bogiem jest od 2001 r. Centrum Katolickie, działające przy parafii pw. Krzyża Św. w Łomży. Jednak za nazwami instytucji stoją konkretni ludzie, tak jak nauczycielka Alicja Żelazna, która pokierowała w lipcu dwoma dwutygodniowymi turnusami kolonii w Centrum. Sztab wolontariuszy pod jej kierownictwem znalazł pomysły na niezwykle urozmaicony program i sposoby na uaktywnienie licznych sponsorów oraz współorganizatorów.
W każdym turnusie uczestniczyło po około 50 dzieci, mających czym się zająć pod opieką wolontariuszy. Dni były zorganizowane tematycznie, aby koloniści mogli poznać, na przykład, tajniki rękodzieła ludowego, zmierzyć się w rywalizacji sportowej, spróbować swoich sił na scenie, wybrać się na wycieczkę historyczną po rodzinnym mieście, wyjechać do lasu na podglądanie życia mrówek czy na piknik.
W Puszczy Augustowskiej, nad Bałtykiem i w Tatrach
Wakacje z Panem Bogiem gościły młodych łomżyniaków przez 10 lipcowych dni również w ośrodku rekolekcyjnym na skraju Puszczy Augustowskiej. Zaprosił ich nad jeziora ks. Marian Miklaszewski, od 20 lat przyjaciel ks. Andrzeja Godlewskiego i założyciel działającej od 15 lat Fundacji Cordis, która dzięki pomocy sponsorów ze Szwajcarii w latach 1998-2000 zbudowała tenże ośrodek. Sześćdziesięcioro dzieci z Łomży wypoczywało tam, spędzając mądrze czas na zabawach, grach, wycieczkach i modlitwach pod opieką wolontariuszy oraz kierownika kolonii ks. Radosława Kubła.
Podobnej wielkości grupa dzieci wybrała się z kolei na przełomie lipca i sierpnia do Pucka nad Morzem Bałtyckim pod przewodnictwem ks. Pawła Nocko, natomiast parafialny chór młodzieżowy i orkiestra Gaudeamus zdecydowały się na zupełnie przeciwny kierunek. 50-osobowa grupa utalentowanych śpiewaków i muzyków uczestniczyła w warsztatach artystycznych, które ks. Rafał Wiliński poprowadził w podhalańskiej wiosce Małe Ciche.
Rowerami na Górę Krzyży i śpiewem na Jasną Górę
Po raz piąty z parafii pw. Krzyża Św. wyruszyła na Litwę 20-osobowa pielgrzymka rowerowa, która w latach wcześniejszych za cel miała dotarcie do Ostrej Bramy w Wilnie W tym roku po raz pierwszy udała się na Górę Krzyży koło miasta Szawle na Litwie. Łomżyńscy pątnicy zawieźli na Górę Krzyży własny drewniany krzyż, aby stanął wśród ponad 100 tysięcy innych jako znak dziękczynienia za 15-lecie parafii.
- Wakacje z Panem Bogiem miały też swój wymiar symboliczny od 1. do 15. sierpnia – podsumowuje ks. proboszcz Andrzej Godlewski. - Wówczas ponad 50-osobowa grupa młodzieży spotykała się codziennie przed południem na dwie godziny, aby przygotować pod fachową opieką pani Agnieszki Matukin oprawę muzyczną Apelu Jasnogórskiego w łączności z 28. Pieszą Pielgrzymką Łomżyńską na Jasną Górę. Na pół godziny przed Apelem Jasnogórskim w naszym kościele gromadziło się każdego dnia o godz. 20.30 około 400 – 500 pielgrzymów duchowych, aby modlić się pieśnią i zanosić swoje intencje z Łomży przed oblicze Matki Bożej Częstochowskiej.
Mirosław R. Derewońko