Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 22 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Z kopułą - jak za dawnych lat

Główne zdjęcie
fot. UM Łomża

Po miesiącach opóźnień udało się wreszcie wyłonić wykonawcę remontu starego ratusza. Za 1 mln 275 tys. zł ma tego dokonać Zakład Remontowo - Budowlany Jana Mierzejewskiego z Łomży. Zgodnie ze specyfikacją przetargową remont ma zostać zakończony do 30 grudnia tego roku. W tym czasie ratusz nieco urośnie, a czubek ratuszowej wiezy zwieńczy kopuła z iglicą.

Stary ratusz po remoncie - widok od strony dziedzińca<br>
fot. UM Łomża
Stary ratusz po remoncie - widok od strony dziedzińca
fot. UM Łomża
Wybudowany w pierwszej połowie XIX stulecia łomżyński stary ratusz, jeden z najciekawszych pod względem historycznym i architektonicznym budynków w mieście, dziś nadaje się już tylko i wyłącznie do remontu. I właśnie jego kapitalny remont rozpocznie się lada chwila. W jego trakcie zmieni się nie tylko wygląd zewnętrzny budynku – poprzez dodanie kopuły na ratuszowej wieży ma on wyglądać tak jak go zaprojektował Aleksander Groffe. Zmieni się także środek, ale w tym wypadku zamiast przywracać wgląd i układ pomieszczeń sprzed niemal 200 lat postanowiono dostosować je do potrzeb i możliwości XXI wieku.
Głównym założeniem projektowym było uzyskanie dodatkowych pomieszczeń użytkowych na poddaszu na potrzeby urzędu. Aby to zrobić robotnicy remontujący budynek mają wyburzyć wewnętrznych ścian powyżej piwnic, mają zdemontować istniejące drewniane stropy i zlikwidować istniejącą dziś w budynku wielką klatkę schodową. Łączna powierzchnia budynku starego ratusza po przebudowie ma wynieść 478 m2.
Prace powinny zacząć się wczesną wiosną.
Dodajmy, że przed kilkoma laty z tego ratusza do nowego wprowadził się prezydent, bo groziło, że sufit spadnie mu na głowę. Po zakończonym remoncie – zgodnie z zapowiedziami - prezydent miałby tam powrócić.

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę