Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 22 listopada 2024 napisz DONOS@

Powiat łomżyński ma sztandar z półorłem i św. Wawrzyńcem

Powiat łomżyński otrzymał sztandar, poświęcony w Katedrze przez biskupa łomżyńskiego Janusza Stepnowskiego. Po mszy starosta Lech Szabłowski ślubował w pobliskim Centrum Kultury, że będzie dbał o ten „znak współpracy dziewięciu gmin powiatu łomżyńskiego, w hołdzie przodkom i jako spuściznę następnych pokoleń”.

Biskup Janusz Stepnowski w homilii przedstawił św. Wawrzyńca, męczennika sprzed millennium podczas chrystianizacji Ziemi Łomżyńskiej, oraz jego ważkie zasługi dla Kościoła. Drugim ważkim wątkiem kazania była zachęta dla współczesnych, aby w samorządzie szukali głównie inspiracji do współdziałania i osiągania celów. Na mszy św. od starostwa łomżyńskiego parafia katedralna otrzymała misterny ornat z wyhaftowanym św. Wawrzyńcem, który pojawia się także w herbie powiatu łomżyńskiego sprzed siedmiu lat. Czytania przygotowali radni powiatu, zaś psalm i śpiewy wykonał łomżyniak Jacek Szymański, tenor Opery Bałtyckiej, z organistą Stanisławem Winiarskim. Po mszy ok. 200 osób przeszło ze sztandarem na przedzie do Centrum Kultury przy ul. Sadowej.

Współczesny lider z szacunkiem dla przeszłości
Powitaniom gości w Centrum Kultury nie było końca: od biskupa Tadeusza Bronakowskiego przez przedstawicieli samorządów, instytucji i służb wojewódzkich i miejskich po radnych i burmistrzów Nowogrodu i Jedwabnego oraz wójtów Łomży, Piątnicy, Wizny, Śniadowa, Zbójnej, Przytuł i Miastkowa, tworzących od reformy administracyjnej kraju w 1999 r. powiat łomżyński. Wśród świętujących pojawiła się także delegacja z Niemiec z zaprzyjaźnionego powiatu Dingolfing Landau ze starostą Heinrichem Trappe na czele. Zaproszeni zobaczyli majestatycznego poloneza, tańczonego przez pięć par młodzieżowych w szlacheckich strojach Zespołu Pieśni i Tańca Łomża.
- Powiat łomżyński ma trzynaście lat, a to ładny kawałek historii – cieszył się Lech Szabłowski, trzeci w historii starosta po Wojciechu Kubraku i Krzysztofie Kozickim. - Dzień samorządu terytorialnego łączy się dla nas z ważnym historycznie poświęceniem i przekazaniem sztandaru powiatu łomżyńskiego. Ten fakt wskazuje, że jesteśmy instytucją, która może pochwalić się swoim dorobkiem i której waga w czasie wzrasta. Od 2009 r. jesteśmy lokalnym liderem w pozyskiwaniu środków unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego. Podjęliśmy mnóstwo owocnych działań w ochronie zdrowia, opiece społecznej, kulturze, oświacie, remontach dróg i infrastrukturze. Prowadzący spotkanie Jacek Szymański mówił, że służy ono też oddaniu „hołdu przodkom, którzy budowali naszą małą ojczyznę, walczyli i umierali dla niej”. Współprowadząca dziennikarka Ewa Sznejder dodała: - Zebraliśmy się, aby to dziedzictwo przyjąć, wzbogacić i przekazać następcom”.

Duma ze sztandaru powiatu i z młodych artystów
Nowy sztandar został wykonany w pracowni haftu ręcznego Kramex w Suwałkach. Jest obszyty złotymi frędzlami. Na jednej stronie znajduje się polski orzeł biały w złotej koronie, natomiast druga przedstawia herb powiatu łomżyńskiego z datami 1999 i 2012, czyli powstania starostwa i ustanowienia sztandaru. W herbie znajduje się półorzeł mazowiecki bez korony i św. Wawrzyniec męczennik, pod którego wezwaniem miał ponoć istnieć nad Narwią nawet już w XI wieku pierwszy łomżyński kościół z czasów św. Brunona. W czterech rogach umieszczono złote liście laurowe.
- Na ten sztandar patrzmy z dumą, otoczmy szacunkiem i cieszmy się nim – apelował starosta, po którym przewodniczący Rady Powiatu Jarosław Kulesza odczytał akt nadania. Usłyszeliśmy, że to symbol uznania dorobku powiatu łomżyńskiego i przekazania wartości, tradycji, honoru i godności.
Starosta Lech Szabłowski ślubował na sztandar, że będzie dbał o prestiż, rozwój i pomyślność mieszkańców powiatu łomżyńskiego, kończąc słowami „Tak mi dopomóż Bóg”. Przewodniczący Jarosław Kulesza przekazał sztandar staroście, ten zaś z kolei pocztowi sztandarowemu, który tworzyli radni powiatowi: Adam Sowa, Irena Przybylak i Wiesława Masłowska.
Po części oficjalnej podziw wzbudziły występy: dzieci w strojach ludowych ZPiT Łomża, tancerzy KTT Akat, wokalistów Aleksandry Ejsmont i Przemka Bazydło oraz grupy teatralnej Tacy Sami.

Mirosław R. Derewońko
Fot.: Marek Maliszewski

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę