Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 12 kwietnia 2021 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

Grajewo buduje kocioł na biomasę

W ciepłowni miejskiej w Grajewie rozpoczęto budowę kotła na biomasę. Inwestycja jest realizowana dzięki 9,1 mln zł dotacji z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. Burmistrz Grajewa Adam Kiełczewski powiedział, że inwestycja będzie zakończona do końca 2013 r. Cała inwestycja - projekt i budowa - ma kosztować 13,9 mln zł. Według pierwotnych założeń w sezonie letnim Grajewo będzie miało dostarczaną ciepłą wodę tylko dzięki spalaniu w kotle na biomasę. Po zakończeniu budowy około 38 proc. całości energii produkowanej przez ciepłownię w Grajewie będzie pochodzić ze źródeł odnawialnych. Rocznie ma być spalane ok. 12,5 tys. ton biomasy, głównie wierzby energetycznej i odpadów drzewno-roślinnych.

Już teraz miasto monitoruje ceny i szuka dostawców biomasy, m.in. rozmawia na ten temat z rolnikami w regionie. Władze Grajewa zachęcają rolników do sadzenia wierzby energetycznej. Jak dodaje burmistrz, nie jest to takie proste ze względu na wahającą się opłacalność upraw roślin energetycznych. Dlatego ciepłownia będzie szukać dostawców także na rynku komercyjnym za granicą, np. na Białorusi i Ukrainie. Ciepłownia ma też kilka hektarów swoich upraw wierzby energetycznej.

Dzięki nowej inwestycji energetycznej w Grajewie ma być także produkowany prąd, ale w znacznie mniejszej skali niż ciepło. Kocioł na biomasę ma mieć 5,5 MW, z czego 0,6 MW dotyczy produkcji prądu, pozostała część produkcji ciepła. Zimą do ogrzania miasta będzie oprócz energii odnawialnej włączane także ogrzewanie tradycyjne, ze spalania węgla.

210407125521.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę