Kurpiowskie palmy docenione
Niedziela Palmowa na Kurpiach jest jedną z najważniejszych okazji do zamanifestowania przywiązania mieszkańców do tradycji religijnej i kulturowej. W Łysych i w Zbójnej wczoraj można było podziwiać kolorowe, kilkumetrowe palmy, wielkanocne stroiki czy pisanki. W Zbójnej przy okazji Niedzieli Palmowej od 14 lat rozstrzygany jest konkurs „Rozmaitości wielkanocne” - Taka nasza rola, aby rozwijać, kultywować, podtrzymywać te nasze tradycje – mówi Zenon Białobrzeski wójt gminy Zbójna. W tym roku puchar wójta za najlepszą palmę otrzymał Zespół Śpiewaczy z Kuzi.
Największą atrakcją rozmaitości wielkanocnych są palmy, które w Niedzielę Palmową Kurpie zanoszą do kościoła. W tym roku było ich 48 - w tym 25 klasowych, 2 grupowe i 21 indywidualnych. Tworzenie kilkumetrowej palny zaczyna się od przygotowania kwiatów z kolorowej bibuły. Kwiaty i całe palmy muszą być tradycyjne i o to przede wszystkim dbają jurorzy. Wzory wykonawcy mają w głowach, ale gdy jest taka potrzeba pomóc może Gminny Ośrodek Klutyry.
- Zgłaszają się do GOK-u mieszkańcy z prośbą o pomoc, szkoły proszą o pomoc. Wówczas wysyłamy instruktora, który tłumaczy, pokazuje, uczy – mówi Renata Krajewska, dyrektor GOK w Zbójnej. - Palmy zgłoszone na konkurs przygotowują rodziny, grupy znajomych czy całe szkolne klasy.
By powrócić do kurpiowskiej tradycji świątecznego rękodzieła gmina nagradza najlepszych.
- Dzieciaki dostały nagrody w formie wycieczek nieodpłatnych raz że zachęca ich to do udziału dwa, że te wycieczki są także kształcące – mówi wójt Zenon Białobrzeski. - Z roku na rok przybywa nam uczestników i mam nadzieję, że uda nam się kiedyś osiągnąć liczbę czterocyfrową.
Na konkurs Rozmaitości wielkanocnych w Zbójnej można zgłaszać nie tylko palmy, ale także wycinanki, kierce, bukiety czy pisanki. W sumie w tym roku zgłoszono 243 kompozycje wykonane przez 544 osoby.