Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 04 grudnia 2023 napisz DONOS@

Kurpiowskie palmy docenione

Główne zdjęcie
Zbójna

Niedziela Palmowa na Kurpiach jest jedną z najważniejszych okazji do zamanifestowania przywiązania mieszkańców do tradycji religijnej i kulturowej. W Łysych i w Zbójnej wczoraj można było podziwiać kolorowe, kilkumetrowe palmy, wielkanocne stroiki czy pisanki. W Zbójnej przy okazji Niedzieli Palmowej od 14 lat rozstrzygany jest konkurs „Rozmaitości wielkanocne” - Taka nasza rola, aby rozwijać, kultywować, podtrzymywać te nasze tradycje – mówi Zenon Białobrzeski wójt gminy Zbójna. W tym roku puchar wójta za najlepszą palmę otrzymał Zespół Śpiewaczy z Kuzi.

Największą atrakcją rozmaitości wielkanocnych są palmy, które w Niedzielę Palmową Kurpie zanoszą do kościoła. W tym roku było ich 48 - w tym 25 klasowych, 2 grupowe i 21 indywidualnych. Tworzenie kilkumetrowej palny zaczyna się od przygotowania kwiatów z kolorowej bibuły. Kwiaty i całe palmy muszą być tradycyjne i o to przede wszystkim dbają jurorzy. Wzory wykonawcy mają w głowach, ale gdy jest taka potrzeba pomóc może Gminny Ośrodek Klutyry.
- Zgłaszają się do GOK-u mieszkańcy z prośbą o pomoc, szkoły proszą o pomoc. Wówczas wysyłamy instruktora, który tłumaczy, pokazuje, uczy – mówi Renata Krajewska, dyrektor GOK w Zbójnej. - Palmy zgłoszone na konkurs przygotowują rodziny, grupy znajomych czy całe szkolne klasy.
By powrócić do kurpiowskiej tradycji świątecznego rękodzieła gmina nagradza najlepszych.
- Dzieciaki dostały nagrody w formie wycieczek nieodpłatnych raz że zachęca ich to do udziału dwa, że te wycieczki są także kształcące – mówi wójt Zenon Białobrzeski. - Z roku na rok przybywa nam uczestników i mam nadzieję, że uda nam się kiedyś osiągnąć liczbę czterocyfrową.

Na konkurs Rozmaitości wielkanocnych w Zbójnej można zgłaszać nie tylko palmy, ale także wycinanki, kierce, bukiety czy pisanki. W sumie w tym roku zgłoszono 243 kompozycje wykonane przez 544 osoby.

Foto: Zbójna
Foto: Zbójna
Foto: Zbójna
Foto: Zbójna
Foto: Zbójna
Foto: Zbójna
Foto: Zbójna
Foto: Zbójna
Foto: Zbójna
Foto: Zbójna
Foto: Zbójna
Foto: Zbójna
Foto: Zbójna
Foto: Zbójna
Foto: Zbójna
Foto: Zbójna
Foto: Zbójna
Foto: Zbójna
Foto: Zbójna
Foto: Zbójna
Foto: Zbójna
Foto: Łyse
Foto: Łyse
Foto: Łyse
Foto: Łyse
Foto: Łyse
Foto: Łyse

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę