Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 23 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Liczniki w podzielniki czyli nowe zasady rozliczania zużycia wody w ŁSM

„Zarząd Łomżyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Łomży uprzejmie informuje że od 1 lutego 2005 roku wprowadza pełne rozliczenie kosztów zużycia wody w budynkach poprzez zastosowanie współczynników korygujących wskazania wodomierzy lokalowych.” Zgodnie z zamierzeniami odczytane z zamontowanych w mieszkaniach liczników zużycie wody będzie pomnożone przez współczynnik korygujący. Wprowadzenie tej zasady dla większości mieszkańców spółdzielni oznaczało będzie podwyżkę.

Spółdzielnia tłumaczy, że nowe zasady musi wprowadzić, bo okazało się że po zsumowaniu zużycia wody ze wszystkich liczników w poszczególnych mieszkaniach wielkość wylanej wody była znacznie mniejsza od tej jaka wynikała z pomiaru na głównych licznikach w każdym z bloków. Problem polega na tym, że o ile liczniki w domach służą do rozliczenia zużycia wody pomiędzy spółdzielnią a mieszkańcami, to odczyty z głównych liczników w każdym z bloków służą do rozliczania się spółdzielni z Miejskim Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji. Oznacza to, że ŁSM płaci za wodę dla MPWiK więcej niż pobiera od mieszkańców. Różnica ta sięgała 10% i została pokryta z funduszu eksploatacyjnego.

Spółdzielnia twierdz jednak, że na dalsze dopłaty jej nie stać i to sami mieszkańcy powinni płacić za zużytą wodę. Współczynnik korygujący ma zostać ustalony oddzielnie dla każdego budynku na podstawie różnicy między odczytem wodomierza głównego budynku a sumą odczytów wodomierzy lokalowych. Od 1 lutego podstawą do obliczenia opłaty za wodę będzie przemnożenie wskazania wodomierza lokalowego przez ten współczynnik.

Czekaj na pracownika ŁSM albo płać
Pracownicy spółdzielni wskazania wodomierzy mają odczytywać co miesiąc. Gdyby lokatora przypadkiem w domu nie bedzie dostanie rachunek za wodę wystawiany na podstawie szacowanego zużycia. Natomiast gdyby pracownikom ŁSM nie udało się zastać mieszkańców przez dwa kolejne miesiące wówczas przewidziano wprowadzenie represji. Ma ona polegać na wystawieniu opłaty zryczałtowanej równej najwyższemu zużyciu wody w zasobach ŁSM.

Uszczelnij kran
Zdaniem administracji spółdzielni około 10% różnica w odczytach zużycia wody pomiędzy licznikiem głównym, a licznikami w mieszkaniach to wynik nieszczelności zaworów w kranach i spłuczkach. Przepływ wolno sączącej się, czy kapiącej z kranu wody jest nierejestrowany przez licznik w mieszkaniu, ale zużycie tej wody widać na głównym liczniku w bloku.
Dlatego Zarząd ŁSM „prosi o zlikwidowanie wszelkich przecieków kranów, spłuczek, itp., które powodują wzrost współczynnika zużycia wody.”

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę