Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 03 czerwca 2023 napisz DONOS@

Sylwestrowa dyspensa

Ordynariusz łomżyński biskup Stanisław Stefanek zwolnił wiernych całej diecezji i gości przebywających dziś na jej ternie z obowiązku zachowania praktyk pokutnych. Zgodnie z czwartym przykazaniem kościelnym w każdy piątek wierni powinni zachować wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych oraz nie uczestniczyć w zabawach. Niemniej dziś przypada Sylwester i wielu katolików prosiło biskupów w całym kraju o dyspensę, czyli rozluźnienie kościelnego prawa. Takowej dyspensę obowiązującą na terenie całej diecezji udzialił biskup łomżyński.

Zgodnie z prawem kanonicznym dyspensę obowiązująca na terenie całej diecezji może wydać biskup ordynariusz. Podobnie na terenie parafii – odpowiedni ksiądz proboszcz. Dyspensa może też działać personalnie, to znaczy może objąć tych parafian czy diecezjan, którzy wyjeżdżają w inne miejsca.

Podobne dyspensy do tej udzielonej przez biskupa łomżyńskiego udzielili także inni ordynariusze: m.in. w archidiecezji warszawskiej, białostockiej i warmińskiej.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę