Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 16 maja 2021 napisz DONOS@
Gazeta Bezcenna 71

Obywatel płatnik

Drożej będzie się żyło w Łomży w przyszłym roku. Rada miejska dokonała podwyżek wszystkich lokalnych podatków. Korekty w porównaniu do stawek obowiązujących obecnie na ogół zgadzają się ze wskaźnikiem inflacji. I tak za 1m.kw. mieszkania lub domu na terenie miasta zapłacimy 52 gr. Jeżeli lokal przeznaczony jest na działalność gospodarczą, kwota ta rośnie do 17 zł.


Służba zdrowia i właściciele przychodni zdrowa za 1m.kw. lokali, w których prowadzą swoje praktyki zapłacą 3,57 zł. Jeżeli lokal zajmuje stowarzyszenie lub organizacja pożytku publicznego, której statut dopuszcza możliwość prowadzenia działalności zarobkowej, wtedy za “metr” trzeba do kasy miasta przekazać 5 zł i 68 gr. Tyle o budynkach. Właściciele gruntów, którzy na swoim terenie prowadzą działalność gospodarczą, zapłacą 62 gr za 1m.kw.Miasto przewidziało ulgi dla tych, którzy kupią teren pod działalność w przyszłym roku. Ci zapłacą tylko 15 gr za “metr”. Podatki od środków transportu wzrosną w granicach 4 %. Właściciel samochodu ciężarowego do 5,5 tony zapłaci 558 zł. Za ciągnik siodłowy z naczepą o masie całkowitej do 12 ton, właściciel zapłaci 1350 zł. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami o złotówkę więcej, porównaniu do tego roku zapłacą właściciele psów. Odpowiednio 51 i 41 zł, ci którzy swojego czworonoga trzymają w domu czy w mieszkaniu w bloku.

Koncept spółdzielni
Od 1 lutego specjalny sposób rozliczeń, w ramach opłat za wodę wprowadza Łomżyńska Spółdzielnia Mieszkaniowa. Administracji nie zgadzają się bowiem stany liczników spisanych w poszczególnych mieszkaniach z ogólnym zużyciem wody za jaki spółdzielnia płaci MPWiK-owi. -Kontrola na głównym węźle wykazała, że zużyliśmy 10% więcej wody niż za nią zapłaciliśmy – mówi wiceprezes spółdzielni Jerzy Brodziuk. Kwota została uregulowana z funduszu eksploatacyjnego. Spółdzielnia w specjalnym piśmie do lokatorów prosi o zwracanie szczególnej uwagi na cieknące krany i nieszczelne spłuczki. Wodomierze nie wykrywają drobnych przecieków. -To dla tego – zdaniem Brodziuka - wyniknęły takie straty. Spółdzielnia chce wodę rozliczać podobnie jak ciepło. Określony będzie specjalny współczynnik, przez który każdy zapłaci za straty podobnie jak każdy płaci za ogrzewanie klatki schodowej. Problem w tym, że tu nie można już liczyć na ulgi w postaci miejsca lokalu w bloku. Trudno też będzie odliczyć zużycie wody od tych gospodarstw domowych, które “za wodę” płacą ryczałtem. Dochodzi do tego jeszcze sporo kwestii, które spółdzielnia dopiero będzie wyjaśniać swoim członkom. Można spodziewać się również wielu kontrowersji w tej sprawie. Więcej płacić będą również spółdzielcy z Perspektywa SM. Administracja do czynszu doliczyła bowiem sumy jakie wydaje na remont domofonów.

Rządowy prezent
Kiedy już przeminą trudy witania nowego roku, będziemy musie liczyć się również z funkcjonowaniem innych instytucji. Zapłacimy więcej w monopolowym. Wzrost akcyzy ma przynieść podwyżki rzędu złotówki za pół litra wódki i 10 gr na paczce papierosów. Na zabawę sylwestrową nie należy wybierać się też “maluchem” lub fiatem 125 p. Od 1 stycznia ze stacji benzynowych zniknie bowiem benzyna Uniwersalna. Do bezołowiowej trzeba będzie w tych samochodach dolewać specjalny uszlachetniacz. Akcyza na paliwo również w górę. Podatek na LPG w 2005 roku wzrośnie o 4 gr na litrze, a na benzynę bezołowiową wzrośnie o 5 gr, co spowoduje wzrost cen - poinformował wiceminister finansów Wiesław Czyżowicz. O 3,3 % więcej w przyszłym roku zapłacimy również za prąd. Urząd Regulacji Energetyki pozwolił zakładom energetycznym na podniesienie opłat od 1,5 do 4,8 procent. – Ceny węgla kamiennego rosną, wzrastają więc koszty wytworzenia energii elektrycznej. To jest jeden z powodów, dla którego raz w roku musimy podwyższać ceny – tak tłumaczą podwyżki z Zakładzie Energetycznym Białystok.
Mieszkańców czekają też podwyżki gazu. Najprawdopodobniej ceny poszybują o ok. 15 %. Drożej zapłacimy też na Poczcie. Średnio o 5 groszy za wysłanie listu. O 10 groszy wzrośnie cena przesyłki priorytetowej. Taniej zapłacą ci, którzy będą chcieli za pośrednictwem Poczty roznieść ulotki reklamowe. Nie zmienią się natomiast opłaty za wysyłanie paczki i przekazu pocztowego. Dokładne cenniki usług będzie można dostać w oddziałach po 3 stycznia. Powodów do zadowolenia nie mają również ci, którzy preferują przesyłanie informacji przy pomocy Internetu. Zgodnie z życzeniem Rządu, w marcu kwota za korzystanie z globalnej sieci zostaje obłożona 22% podatkiem VAT. W ramach refundowania tej niedogodności Rząd zgodził się, iż wydatki na korzystanie z Internetu będzie można sobie odliczyć od podstawy opodatkowania. Oczywiście w granicach określonej kwoty – 760 zł.

Oszczędności na wszystkich, podwyżki dla niektórych
Na sytuację materialną emerytów i rencistów w przyszłym roku największy wpływ będą miały dwie nowelizacje ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Pierwsza z nich wprowadziła nowe, mniej korzystne zasady waloryzowania świadczeń dla ponad 9 mln emerytów i rencistów. Jednocześnie stworzyła ona możliwości likwidacji tzw. starego portfela przez etapowe podwyżki niektórych emerytur i rent.
Emeryci i renciści urodzeni przed 1930 r. i otrzymujący świadczenia obliczone od niższej kwoty bazowej (ze starego portfela) wyrównania dostaną w dwóch etapach, czyli w marcu 2005 r. oraz w marcu roku następnego.
Podwyżka będzie polegała na ponownym obliczaniu wysokości emerytury lub renty od nowej kwoty bazowej wynoszącej od 1 marca 2005 r. - 96,5 proc. przeciętnego wynagrodzenia przyjętego do ustalenia wysokości świadczenia w dniu jego przyznania czyli jak szacuje Ministerstwo Polityki Społecznej średnio 41 zł. Druga ustawa o FUS zakłada wypłacenie w marcu roku 2005 r. i rok później jednorazowych dodatków do najniższych świadczeń.
* 100 zł - dla pobierających emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy lub renty rodzinne,
* 75 zł - dla pobierających renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy.210510110729.png

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę