Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 21 lipca 2024 napisz DONOS@

Na skarpie

Kiedy otoczenie rejestruje wrażliwy twórca - także dokument nabiera cech artyzmu. Oto skarpa łomżyńska od strony ulicy Zjazd. Autor starannie umieścił w kadrze dwa równoważniki obrazu po skosie: krzaki z lewej i gałąź  z prawej, jasna plama nieba z lewej i ciemna bryła tzw. Muszli z prawej. Wszystko to stanowi obramowanie dla głównego tematu, górującego na skarpie od ponad 200 lat: zespołu klasztornego z kościołem Ojców Kapucynów. W ciągu 50 lat zlikwidowano stopniowaną zabudowę widoczną w środku fotografii, zniknęła też Muszla w stylu lat 60-tych - którą mieszkańcy wciąż pamiętają i nawet polubili ten charakterystyczny kształt podium do występów artystycznych. Co teraz wymyślą projektanci? Z niepokojem spodziewamy się potworków architektonicznych w stylu stodoły - supermarketu lub drewnianej knajpy - przaśnej „bonanzy” ni przypiął ni wypiął, która kiedyś istniała u podnóża skarpy. Jeśli umysły decydentów zdominowały białostockie pomysły, np. pamiętnej „oryginalnej piramidy” przed Ratuszem w Łomży, to przyszłość będzie pod znakiem oczyszczania z naleciałości PRL-u (nie tylko durna nadbudówka pałacyku Chodźki na skarpie) ale kto wie może też bufiastych wieżyczek? Jeśli ponad siły jest konkurs ogólnopolski, powinniśmy pomysły czerpać ze wzorców mazowieckich miast - jak Płock, Warszawa -projektować ucząc się na ich błędach. Tak imponującego usadowienia na skarpie pradoliny, niejedno nam miasto w Polsce zazdrości. Czeka Łomżę egzamin z przyjaznego zagospodarowania wjazdu od strony Narwi.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę