Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 30 września 2023 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

Ponad 200 mln zł na inwestycje w Podlaskiem w 2012 roku

211,9 mln zł ma być wydanych na inwestycje zgodnie z projektem budżetu samorządu województwa podlaskiego na rok 2012 - poinformowano we wtorek (22.11) w Podlaskim Urzędzie Marszałkowskim w Białymstoku. Dochody województwa planowane są na 428,8 mln zł, wydatki na kwotę 522,8 mln zł. Zakładany deficyt 94 mln zł ma być o 25,6 mln zł mniejszy od deficytu w budżecie na 2011 r. Wydatki będą o 20 mln zł niższe niż w 2011 r., dochody o 6 mln zł wyższe.

Marszałek województwa podlaskiego Jarosław Dworzański powiedział, że "nie będzie to budżet łatwy, ale z całą pewnością realny", a rok 2012 ma być "bezpiecznym" w realizacji finansów województwa, choć - jak zastrzegł - mogą być "niespodzianki" w obliczu ogólnego kryzysu gospodarczego.

Za 18,6 mln zł zostanie dokończona i oddana do użytku największa inwestycja prowadzona przez samorząd województwa podlaskiego - budowa Europejskiego Centrum Sztuki Opera Podlaska. Łączne nakłady na kulturę zaplanowano na poziomie blisko 55 mln zł. To - jak podkreślał Dworzański - najwięcej pośród wszystkich przyszłorocznych budżetów samorządów województw, choć głównie za sprawą nakładów na operę.

Marszałek poinformował, że budowa opery powinna się zakończyć w połowie 2012 roku. Obiekt powinien mieć już wówczas wszelkie pozwolenia na użytkowanie. Uroczysta inauguracja pierwszego sezonu artystycznego w tej placówce planowana jest na wrzesień 2012 r.

O jedną trzecią w porównaniu do 2011 roku wzrosną nakłady na inwestycje w szpitalach prowadzonych przez samorząd województwa - podkreślał członek zarządu województwa odpowiedzialny za służbę zdrowia Cezary Cieślukowski. Mówił, że żadna z inwestycji w placówkach służby zdrowia nie jest zagrożona. Trwa m.in. rozbudowa szpitala wojewódzkiego w Białymstoku (łączna wartość inwestycji 45,2 mln zł) oraz Białostockiego Centrum Onkologii (wartość rozpoczętego pierwszego etapu planowana jest na 58,6 mln zł).

Jak mówił marszałek Jarosław Dworzański, na inwestycje w ochronie zdrowia w budżecie zapisano około 50,2 mln zł. Jak dodał Cieślukowski 32 mln zł z tej kwoty to środki na inwestycje niedofinansowane przez UE. Na wkłady własne na projekty, do realizacji których dokłada UE, zarezerwowano 16,6 mln zł.

Na inwestycje na drogach wojewódzkich zarezerwowano 72,3 mln zł, na wdrażanie projektu budowy sieci szerokopasmowego internetu - 16 mln zł(duży projekt realizowany w pięciu regionach dzięki dotacji z UE z programu Rozwój Polski Wschodniej). 21,2 mln zł ma m.in. wynieść dotacja do kolejowych przewozów regionalnych (w tym 5,7 mln zł z funduszu kolejowego). 1,5 mln zł ma być przeznaczonych na dokumentację w ramach przeciągających się przygotowań do budowy podlaskiego lotniska regionalnego.

Władze województwa poinformowały, że zapewnione są środki na wszystkie wkłady własne do projektów dofinansowanych z UE realizowanych przez jednostki prowadzone przez samorząd.

Skarbnik województwa podlaskiego, Henryk Gryko ocenił, że zagrożeniem dla budżetu może być realizacja dochodów, choć są one założone "bardzo realnie". Mówił, że zadłużenie województwa na koniec 2011 roku prognozowane jest na poziomie 6,6 mln zł i ocenił, że jest ono "minimalne".

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę