Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 23 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Scalenie powstrzymane?

Pod znakiem zapytania staną proces scaleniowy działek w obrębie ulic Mickiewicza, Legionów, Sikorskiego i Wyszyńskiego w Łomży. Sąd Rejonowy w Łomży uchylił wpis w księdze wieczystej informujący o wszczęciu postępowania ustalającego granice gruntów przeznaczonych pod skoncentrowane budownictwo jednorodzinne w obrębie ulic Sikorskiego i Mickiewicza. Sąd wpis uchylił, bo jego zdaniem uchwała Rady Miasta Łomży na podstawie której go dokonano została podjęta w oparciu o treść nieobowiązującego przepisu. Władze miasta twierdzą, że postanowienie sądu jest niewłaściwe i że złożą na apelację.

Działania zmierzające do scalenia działek położonych w tej części miasta – w sumie około sześciu hektarów ziemi - sięgają początku lat 90-tych ubiegłego już wieku. W 1997 roku Rada Miasta podjęła uchwałę o scaleniu gruntów, ale do 2004 roku jej wykonanie było zawieszone, bo były protesty mieszkańców - władze twierdzą, że protestuje tylko jeden – Bolesław Deptuła. Jego skarga przeciwko scaleniom dotarła aż do Naczelnego Sądu Administracyjnego. W grudniu ubiegłego roku została jednak ostatecznie oddalona, a w marcu tego roku Rada Miasta Łomży uchwaliła nowy plan zagospodarowania przestrzennego w opinii władz uwzględniające protesty mieszkańców – w opinii Bolesława Deptuły pozostający na nie głuchy.
W opinii władz – teren “P2” - został ostatecznie otwarty dla inwestycji...
W październiku dokonano wpisu do księgi wieczystej informującego o wszczęciu postępowania scalającego i... Bolesław Deptuła znowu wniósł skargę. Tym razem Deptuła protestował przeciwko wszczęciu postępowania scaleniowego i wnosił o wstrzymanie wszelkich czynności z tym związanych do czasu rozpoznania skargi, która została złożona przez mieszkańców ulicy Mickiewicza i Sikorskiego do Strasburga.
Sąd rozpatrując protest uznał jednak, że uchwała Rady Miasta Łomży z 1997 roku, będąca podstawa wpisu, została podjęta w oparciu o treść nieobowiązującego już przepisu art 14 ustawy o gospodarce gruntami i wywłaszczeniu nieruchomości z 1985 r. Ustęp 2 tego artykułu stanowił, że zabudowane części nieruchomości nie mogą być bez zgody ich właścicieli bądź użytkowników wieczystych objęte tą uchwałą.
Sąd uznał, że skoro ustawa uzależnia byt uchwały w stosunku do zabudowanych części nieruchomości od zgody ich właścicieli, to w jej treści powinno być uwidocznione, że właściciele wyrażają zgodę na objęcie uchwałą ich nieruchomości. Innymi słowy na scalenie takich gruntów muszą zgodzić się wszyscy ich właściciele, a takowego sformułowania w uchwale Rady Miasta zabrakło. A zatem ta uchwała z 1997 roku nie mogła być podstawa do wpisania w 2004 roku do ksiąg wieczystych informacji o wszczęciu postępowania scaleniowego i uchylił ów wpis.
Władze miasta twierdzą, że sąd nie zrozumiał istoty sprawy i zapowiadają złożenie apelacji. Dodają, że momencie gdy ta uchwała była podejmowana akceptowało ją 87% właścicieli, a dziś scalenia chcą już niemal wszyscy. Nieugiętym przeciwnikiem jest natomiast - Bolesław Deptuła, który torpeduje wszelkie działania w tym kierunku.
Bolesław Deptuła twierdzi natomiast, że broni tylko swojej własności i prawa do samodzielnego decydowaniu o tym co z nią się dalej będzie działo.

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę