Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 02 marca 2021 napisz DONOS@

„Truth and Memory. Smoleńsk Crash” w Łomży

Ocenzurowana w Parlamencie Europejskim w Łomży z pełnymi podpisami. W kościele pw. Krzyża Świętego do niedzieli, do południa, będzie można oglądać wystawę pt. „Prawda i Pamięć. Katastrofa smoleńska”. - Przede wszystkim prawda, a pamięć musi być odnawiana – mówi poseł Jarosław Zieliński z PiS. Jego zdaniem w Polsce pracuje się nad tym – pracuje rząd i wpływowe media - aby ludzie zapomnieli o tej katastrofie. - My wciąż nie znamy prawdy o tej katastrofie – podkreśla Zieliński.

„Ta wystawa jest hołdem oddanym wspaniałym Polakom, którzy stracili życie lecąc na uroczystości mające upamiętnić 70. rocznicę ludobójstwa dokonanego przez Rosję Sowiecką na obywatelach RP w 1940 roku, których masowe mogiły znajdują się w Katyniu koło Smoleńska. Jest również głosem domagającym się rzetelnego międzynarodowego śledztwa w sprawie przyczyn tej katastrofy lotniczej. Jest podzielanym przez setki tysięcy Polaków sprzeciwem wobec oddania wszystkich najważniejszych dowodów w ręce rosyjskiego wymiaru sprawiedliwości, negatywnie ocenianego przez organizacje międzynarodowe zajmujące się sprawiedliwością i prawami człowieka.”

Cytat powyżej to napis z tytułowej tablicy wystawy „Truth and Memory Smoleńsk Crash”. Te plansze w kwietniu – w pierwszą rocznice Katastrofy smoleńskiej – były prezentowane w Parlamencie Europejskim. Tam przed otwarciem wystawy zasłonięto część napisów pod zdjęciami. W Łomży jest prezentowana bez cenzury - w postaci takiej jaką stworzyli autorzy.
Poseł Jarosław Zieliński, dzięki któremu wystawa trafiła do Łomży, jest również wiceprzewodniczącym specjalnego Zespołu Parlamentarnego badającego przyczyny Katastrofy Smoleńskiej. W jego ocenie obecny rząd nie jest zainteresowany w dogłębnym i prawdziwym wyjaśnieniu tej katastrofy.

Ks. Andrzej Godlewski, proboszcz parafii pw. Krzyża Świętego, nawiązując także do poprzedniej prezentowanej w świątyni wystawy zdjęć z pobytu w Łomży przed 20-laty papieża Jana Pawła II, mówi, że te obie wystawy pokazują, że w chwilach trudnych, bolesnych, ale i w radosnych – jak wizyta papieża w Łomży – Polacy potrafią się zjednoczyć i być razem, ale gdy to mija i przychodzi szara codzienność, to każdy wraca do swoich spraw.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę