Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 13 czerwca 2024 napisz DONOS@
wiadomośc pochodzi z www.radio.bialystok.pl

W Janowie k. Kolna stanie pomnik oddziału „Łupaszki” i „Hubala”

Była konferencja przypominająca wydarzenia sprzed ponad 70 lat, teraz ma powstać także pomnik. Mieszkańcy gminy Kolno chcą upamiętnić podział 110 Pułku Ułanów w wrześniu 1939 roku. "Na terenie tej gminy podpułkownik Jerzy Dąbrowski "Łupaszka" i major Henryk Dobrzański "Hubal" podjęli decyzję o partyzanckiej walce z okupantami" - mówi wójt Tadeusz Klama. To właśnie chcą przypomnieć miejscowe środowiska, m.in. Towarzystwo Kawaleryjskie w Kolnie.

Pomnik ma upamiętniać wszystkich ułanów 110 Pułku - na największej kamiennej płycie znaleźć ma się opis wydarzenia, na trzech mniejszych przedstawienie dalszych losów trzech grup żołnierzy.

Władze gminy z aprobatą przyjęły inicjatywę mieszkańców - zadeklarowały m.in. nieodpłatne przekazanie działki na której stanąć ma pomnik.

Obaj dowódcy partyzanckich oddziałów zginęli w 1940 roku - "Hubal" z rąk Niemców, "Łupaszka" - Sowietów. Upamiętniający ich pomnik może zostać odsłonięty w Janowie jeszcze w tym roku.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę