Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 27 listopada 2021 napisz DONOS@

Upalnie... Robi się niebezpiecznie

Dziś w dzień temperatura maksymalna od 28°C do 30°C. Wiatr słaby, okresami umiarkowany, południowo-wschodni. W nocy temperatura minimalna od 14°C do 16°C. I tak, albo i cieplej, ma być przez kilka najbliższych dni. Tymczasem w lasach narasta zagrożenie pożarami. Trzeci, najwyższy stopień zagrożenia pożarowego obowiązuje już od dłuższego czasu, a teraz jak mówi Dariusz Godlewski Nadleśniczy Łomży „zagrożenie pożarowe wzrasta w galopującym tempie”. Dziś rano w lasach wokół Łomży wilgotność ściółki wynosiła zaledwie ok. 12%.

- W sobotę na terenie Jednaczewa paliło się w lesie. Był to las prywatny i szybkiemu zgłoszeniu pożaru i błyskawicznej interwencji strażaków straty były niewielkie. Spaliło się około 10 arów ściółki leśnej – mówi Nadleśniczy.
To jak na razie jedyny pożar w lesie, ale leśnicy boją się, ze przy takiej pogodzie może ich być więcej. Przy tak suchej ściółce zagrożeniem jest każdy niedopałek papierosa wyrzucony w lesie. I choć nadleśniczy Godlewski podkreśla, że jeszcze nie jest tragicznie, nie wyklucza, że jeśli upały będą dalej się utrzymywały, a deszcz nie spadnie trzeba będzie wprowadzić zakaz wstępu do lasów.
- Obligatoryjnie taki zakaz musimy wprowadzić jeśli przez pięć dni o poranku wilgotność ścioły jest poniżej 10%. Mamy jeszcze te 2% powyżej stanu krytycznego, ale robi się niebezpiecznie – mówi Godlewski.
Nadleśnictwo Łomża, to drugie co do wielkości Nadleśnictwo w Polsce. Obejmuje 726 kompleksów leśnych. Łączna powierzchnia lasów państwowych i prywatnych obejmuje tu 54 tysiące hektarów.
Leśnicy i strażacy apelują o zachowanie szczególnej ostrożności podczas przebywania na terenach leśnych i na obszarach do nich przylegających. W lesie, jak również w odległości 100 m od niego, nie należy używać otwartego ognia, palić tytoniu, wyrzucać niedopałków papierosów, palić śmieci. Niedozwolone jest również grillowanie, rozpalanie ognisk, wypalanie traw. Za nieprzestrzeganie zakazu grozi mandat do 500 zł.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę