Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 01 kwietnia 2023 napisz DONOS@

Koniki polskie w Biebrzańskim Parku Narodowym

Główne zdjęcie
Koniki Polskie w BPN

25 listopada na terenie miejscowości Grzędy w BPN wpuszczono pierwszy tabun - 12 koników polskich. Stado będzie powiększane w latach 2005 - 2006 o kolejnych 20 sztuk. Być może niedługo można będzie na Grzędach przejechać się bryczką zaprzężoną w koniki. Koniki polskie są jedyną rasą koni wywodzącą się od dziko żyjących tarpanów, które do końca XVIII. można było spotkać na lesistych obszarach dawnej Polski, Litwy i Prus.

Na początku XIXw. tarpany rozdano okolicznym chłopom dzięki czemu przetrwały w postaci krzyżówek z końmi gospodarskimi do lat dwudziestych obecnego wieku. W 1936r. utworzono w Białowieży rezerwat dla koników gdzie drogą hodowli i selekcji zaczęto odtwarzać dawnego tarpana.
Konik polski jest prymitywną rasą charakteryzującą się dużą wytrzymałością, odpornością na choroby oraz łagodnym temperamentem i usposobieniem. Idealnie także nadaje się do wolnej hodowli, dobrze znosi mróz i przebywać może cały rok na dworze.
Wielkie nasłonecznione, o niskiej wartości paszowej obszary Biebrzańskiego Parku Narodowego są dobrymi terenami do jego hodowli.
Obecność konika na bagnach wiąże się również z hamowaniem sukcesji zaroślowo - drzewiastej turzycowisk i mechowisk. Koniki bowiem chętnie zgryzają zielone pędy, obgryzają korę, powodując zmniejszenie się ekspansji zaroślowej. Dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i WFOŚiGW w BPN utworzono Ośrodek Hodowli Zachowawczej Konika Polskiego.
Ogrodzono 190 ha naturalnych łąk w tym 30 ha brzezin, zaadaptowano do celów hodowlanych stodołę, wybudowano wiatę wykonano 2 wodopoje. Wszystko w Obwodzie Ochronnym Grzędy niedaleko leśniczówki.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę