Koniki polskie w Biebrzańskim Parku Narodowym
25 listopada na terenie miejscowości Grzędy w BPN wpuszczono pierwszy tabun - 12 koników polskich. Stado będzie powiększane w latach 2005 - 2006 o kolejnych 20 sztuk. Być może niedługo można będzie na Grzędach przejechać się bryczką zaprzężoną w koniki. Koniki polskie są jedyną rasą koni wywodzącą się od dziko żyjących tarpanów, które do końca XVIII. można było spotkać na lesistych obszarach dawnej Polski, Litwy i Prus.
Konik polski jest prymitywną rasą charakteryzującą się dużą wytrzymałością, odpornością na choroby oraz łagodnym temperamentem i usposobieniem. Idealnie także nadaje się do wolnej hodowli, dobrze znosi mróz i przebywać może cały rok na dworze.
Wielkie nasłonecznione, o niskiej wartości paszowej obszary Biebrzańskiego Parku Narodowego są dobrymi terenami do jego hodowli.
Obecność konika na bagnach wiąże się również z hamowaniem sukcesji zaroślowo - drzewiastej turzycowisk i mechowisk. Koniki bowiem chętnie zgryzają zielone pędy, obgryzają korę, powodując zmniejszenie się ekspansji zaroślowej. Dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i WFOŚiGW w BPN utworzono Ośrodek Hodowli Zachowawczej Konika Polskiego.
Ogrodzono 190 ha naturalnych łąk w tym 30 ha brzezin, zaadaptowano do celów hodowlanych stodołę, wybudowano wiatę wykonano 2 wodopoje. Wszystko w Obwodzie Ochronnym Grzędy niedaleko leśniczówki.