Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 23 lipca 2024 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

Ile kosztuje podlaskiego parlamentarzystę utrzymanie biura poselskiego?

Na co wydają pieniądze podlascy posłowie? Ile kosztują ich biura, pracownicy i podróże? Dotarliśmy do podsumowania poselskich wydatków za ubiegły rok. Najdroższe biuro poselskie w naszym regionie ma poseł Leszek Cieślik z PO. Za jego wynajem zapłacił ponad 37 tys. zł. To blisko krajowego rekordu, który wynosi 48 tys. zł. Najmniej wydał na to poseł PiS Jan Kamiński - tylko 6 tys. zł. Choć miał najtańsze biuro, najwięcej wydał na wynagrodzenie dla pracowników. Zapłacił im w sumie prawie 70 tys. zł.

Posłowie dość pokaźne kwoty wydali na przejazdy samochodem. Na ten cel najwięcej pieniędzy - po 35 tys. zł przeznaczyli posłowie PiS Jacek Bogucki i Lech Kołakowski oraz poseł Leszek Cieślik. Do tego trzeba doliczyć podróże służbowe pracowników biur. Najwięcej wydał na nie Jacek Bogucki - 12,7tys. zł.

Rekordzistą w Podlaskiem jeśli chodzi o wydatki na materiały biurowe i książki okazał się Jarosław Matwiejuk z SLD. Wydał na to prawie 36 tys. zł, podczas gdy krajowy rekord wyniósł 39 tys. zł.

Korespondencja i ogłoszenia najwięcej kosztowały posła PiS Jarosława Zielińskiego. Zapłacił za nie ponad 28 tys. zł. Nasi posłowie sporo też wydali na rozmowy telefoniczne. 14,6 tys. zł zapłacił za nie poseł PO Robert Tyszkiewicz. Z kolei najwięcej za wynajęcie sal do spotkań z wyborcami zapłacił poseł Eugeniusz Czykwin z SLD -7 tys. zł.

Sprzęt prawdopodobnie najczęściej psuł się posłowi PiS Krzysztofowi Tołwińskiemu, bo za jego naprawę zapłacił w sumie 5 tys. zł. Księgowość najwięcej kosztowała posła PO Jacka Żalka - wydał na nią około 10 tys. zł.

Podlascy posłowie sporadycznie korzystali z taksówek. Niechętnie wydawali na badania lekarskie i szkolenia pracowników biur, oszczędni byli przy ekspertyzach i opiniach. Nikt nie skorzystał z funduszu socjalnego. W sumie w ubiegłym roku nasi posłowie wydali prawie 2 mln zł na prowadzenie swoich biur.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę