Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 31 stycznia 2023 napisz DONOS@

Marzenia się spełnią...

Główne zdjęcie
Wojciech Gerber - Warbud, Anna Arnista - nacz. wydz. inwestycji, Mieczysław Czerniawski - prezydent Łomży, Jacek Piorunek - członek zarządu województwa

Warszawska firma Warbud S.A. zbuduje bulwary nad Narwią w Łomży. Dziś w ratuszu oficjalnie podpisano umowę. Za wykonanie m.in. ścieżek pieszej i rowerowej wzdłuż Narwi o długość ok 500 metrów, portu rzecznego w okolicach ulic Żydowskiej, mariny oraz obiektów dodatkowej infrastruktury wraz z ulicami dojazdowymi i parkingami otrzyma niemal 14 mln zł. Bulwary łomżyńskie zostały zaprojektowane poniżej „wody stulecia”, a to oznacza, że czasami całe znajdą się pod wodą. Niemniej jak podają budowlańcy z łomżyńskiego ratusza aby zalać bulwary poziom Narwi musiałaby być znacznie wyższy niż jest dzisiaj.

Chwilę przed podpisaniem umowy prezydent Mieczysław Czerniawski mówił, ze to historyczna chwila.
- Nie są już to tylko oczekiwania, marzenia. To faktyczne przywrócenie miastu rzeki i rzeki miastu – mówił Czerniawski dodając, że mieszkańcy Łomży w perspektywie kilku lat będą mogli wypoczywać nad rzeką Narew nie tylko w tak skromnych warunkach jak to było w ostatnich latach.
Docelowo bulwary mają się rozpościerać pomiędzy dwoma mostami, ale ze względu na ograniczone możliwości finansowe pracę będą dzielone na etapy. Głównym elementem pierwszego etapu sięgające od ul. Żydowskiej w kierunku ul. Via Baltica będzie port rzeczny.
- Nabrzeże portowe jest opracowane na możliwość przyjęcia dwóch dużych jednostek po 24 metry długości każda, a marina na 20 jednostek małych, kajaków, łódek, żaglówek, czy motorówek -  podkreślała Anna Armista naczelnik wydziału inwestycji.   
- Jadąc tutaj nie zdawaliśmy sobie sprawy, że jest to aż tak ważna inwestycja dla Łomży – mówił Wojciech Gerber z Warbudu. - teraz zdajemy sobie sprawę, że wszyscy będą na nas patrzeć. Przedstawiciel wykonawcy dodawał, że choć dziś podpisano umowy na wykonanie zadania, prace przy budowie bulwarów  zaczną się dopiero w sierpniu. To za sprawą decyzji środowiskowej, która zabrania prowadzenia jakichkolwiek prac w okresie lęgowym ptaków.
Budowę bulwarów w Łomży, w około 70% mają zostać sfinansowana z środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. Obecny przy podpisaniu umowy Jacek Piorunek, członek zarządu województwa podlaskiego, zwracał uwagę, że dzięki tym środkom Łomża się zmienia.
- Zakontraktowaliśmy już umowy na dofinansowanie rzędu 120 mln zł realizowanych w Łomży różnych inwestycji – mówił Piorunek. - W przypadku bulwarów można powiedzieć, że słowo wreszcie staje się ciałem – dodawał.    
Zgodnie z podpisaną dziś umową pierwszy etap bulwarów nad Narwią w Łomży ma powstać do końca listopada 2012 roku.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę