Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 21 marca 2023 napisz DONOS@

Upragniona beatyfikacja Jana Pawła II

Główne zdjęcie
fot. archiwum

Jan Paweł II, który od 1995 roku jest Honorowym Obywatelem Łomży, zostanie ogłoszony błogosławionym. Właśnie zakończył się proces beatyfikacyjny Jana Pawła II. Papież Benedykt XVI podpisał dziś dekret o uznaniu cudu za jego wstawiennictwem. Beatyfikacja odbędzie się 1 maja w Niedzielę Bożego Miłosierdzia w Rzymie, a uroczystościom beatyfikacyjnym będzie przewodniczył osobiście Benedykt XVI.

– Radość i nadzieja to reakcja Konferencji Episkopatu na dobre wieści z Watykanu – mówi rzecznik Episkopatu ks. Józef Kloch. – Radość, bo Jan Paweł II zostanie ogłoszony błogosławionym, wzorem do naśladowania w tym, jakim był człowiekiem, jakim był chrześcijaninem. A nadzieja, że jego nauczanie będzie ponownie przypominane. Sam Ojciec Święty poprzez swoje zapisane słowo w jakiś sposób stanie obok nas. Przypominać będziemy sobie jego naukę. Może znów się zjednoczymy w tym, co jest ważne dla Kościoła, co jest ważne dla naszego państwa – ma nadzieję ks. Kloch.

Przypomnijmy 4 czerwca 1995 roku, w czwarta rocznicę wizyty w Łomży Ojca Świętego Jana Pawła II, radni Łomży przyjęli specjalną uchwałę w sprawie nadania Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II tytuł „Honorowego Obywatela Miasta Łomży”.
Papież z apostolską wizytą gościł w Łomży dwa dni 4 i 5 czerwca 1991 roku. Ojciec Święty przybył z hasłem „Bogu dziękujcie, ducha nie gaście". Podczas pobytu w Łomży Jan Paweł II koronował obraz Matki Bożej z łomżyńskiej Katedry nazywając Ją Matką Pięknej Miłości.
„Matko Boża Łomżyńska, Matko z łomżyńskiej katedry, ja Ci dzisiaj włożyłem na Twoje skronie tę złotą koronę. Ukoronowałem Cię koroną pięknej miłości i ja tę całą sprawę dobrej, czystej, szlachetnej, prawdziwej miłości Polaków oddaję Tobie, a Ty czuwaj nad nimi, czuwaj po macierzyńsku, nawet kiedy Ci się wymykają, ścigaj ich, prowadź na właściwe drogi, ucz, gdzie jest prawda, żeby wszyscy fałszywi prorocy, których nie brak, z Tobą nie poradzili. Nie poradzili Szwedzi, nie poradzą inni” - mówił wówczas Jan Paweł II.

zobacz: Wizyta Papieża w Łomży w 1991 roku

Gdy, 14 lat później, 2 kwietnia 2005 roku, Jan Paweł II „odszedł do domu Ojca” w Łomży, podobnie jak w całym kraju, dziesiątki tysięcy wiernych oddawało Mu hołd modląc się, zapalając znicze w miejscach w które odwiedził, a także uczestnicząc w marszach pamięci, które przechodziły ulicami miasta.

zobacz: Łomża żegna Jana Pawła II

210204100642.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę