Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 28 marca 2023 napisz DONOS@

Czas na PIT

Nowy rok tradycyjnie zaczyna się od konieczności rozliczenia się z fiskusem z dochodów uzyskanych w poprzednim roku. W tym roku, termin na złożenie zeznania PIT upływa dopiero 2 maja i w tym dniu urzędy będą przyjmowały ostatnie zeznania od podatników. Wydłużenie terminu wzięło się stąd, iż 30 kwietnia, czyli czas ustawowo określony na rozliczenie się z podatku dochodowego, wypada w sobotę. Jak podaje Radosław Hancewicz, rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Białymstoku, w tym roku jeszcze łatwiej niż dotychczas będzie można rozliczyć się przez internet, łatwiej będzie też przekazać 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Zmienią się też wersje formularzy podatkowych.

W tegorocznej kampanii jest także kilka interesujących i z pewnością potrzebnych nowości.
Od rozliczeń podatkowych za 2010 r. zniesiony został wymóg składania dwóch podpisów na małżeńskim PIT. Wystarczy, że podpisze się na nim mąż lub żona. Podpis jednego małżonka będzie traktowany na równi ze złożonym przez niego oświadczeniem o upoważnieniu go przez współmałżonka do złożenia wniosku o łączne opodatkowanie. Oświadczenie to będzie składane pod rygorem odpowiedzialności za fałszywe zeznania.
Ponadto znosi się obowiązek składania w urzędzie papierowych pełnomocnictw do wysłania małżeńskiego PIT przez Internet. W poprzednich latach, podatnik, który chciał się rozliczyć  razem z małżonkiem przez Internet, musiał najpierw przesłać do urzędu skarbowego, w formie papierowej, odpowiednie upoważnienie, a dopiero po takiej czynności, mógł wysłać e-deklarację.
W tegorocznej kampanii składania PIT-ów, prostsze jest także przekazanie 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP). Nie trzeba już nawet wpisywać nazwy OPP do formularza PIT. Wystarczy podać w odpowiedniej rubryce jedynie numeru wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego wybranej OPP oraz wysokość kwoty na jej rzecz.

Wśród ulg, które obowiązują, i z których podatnicy nadal mogą korzystać jest:
Ulga rehabilitacyjna, z której przy spełnieniu poszczególnych warunków, mogą skorzystać zarówno osoby niepełnosprawne, jak i ich opiekunowie;
Ulga dla honorowych krwiodawców;
Ulga na Internet, dla podatników, którzy użytkują Internet w miejscu swojego zamieszkania;
Ulga na dzieci (tzw. ulga rodzinna), dla osób wychowujących dzieci własne i przysposobione.
W celu ułatwienia podlaskim podatnikom rozliczenia się z podatku dochodowego, Izba Skarbowa w Białymstoku przygotowała, jak co roku, specjalny „Informator o rozliczeniu PIT za 2010 rok”.

210204100642.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę