Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 01 kwietnia 2023 napisz DONOS@

Premier przekon(yw)ał sejmikowych radnych PO do marszałka Żywno

Macieja Żywno obecny wojewoda (administracja rządowa) miałby zostać marszałkiem województwa podlaskiego (administracja samorządowa). Tak chce premier Donald Tusk, który wczoraj przed wieczorem do tej kandydatury przekonywał sejmikowych radnych Platformy Obywatelskiej. I choć wszyscy przekonują, że Donald Tusk spotkał się z radnymi jako szef partii, a nie szef rządu, to do spotkania doszło w kancelarii premiera.

Na spotkaniu w w Warszawie było 9 radnych. Premier argumentował, ze Maciej Żywno jest najlepszym kandydatem, którego może poprzeć sejmikowa koalicja PO-PSL.
„Wysłuchaliśmy to, co miał do powiedzenia premier, że jest to osoba, która łączy, że jest to osoba, która ma duże doświadczenie, osoba która jest najmniej kontrowersyjna jeśli chodzi o kandydatów PO. Konstruktywnie sobie porozmawialiśmy z premierem przedstawiając swój punkt widzenia. Wszystko generalnie sumując można powiedzieć jest na dobrej drodze. Myślę że każdy słysząc te słowa, tym bardziej, że nie były one wyrażone w formie jakiegoś rozkazu czy dyrektywy tylko czystej sugestii do przeanalizowania były uczciwe i tak jak tutaj rozmawiam ze swoimi kolegami to większość jest raczej zdania, że należy tę kandydaturę poprzeć”
– mówił TVP Białystok po  spotkaniu z premierem Jacek Piorunek, szef klubu radnych PO w Sejmiku.

Już wcześniej niespodziewanie zgłoszony przez premiera Tuska pomysł by to wojewoda Maciej Żywno został marszałkiem województwa podzielił członków Platformy Obywatelskiej. Na Radzie regionalnej PO, która formalnie wystawiła te kandydaturę na 40 członków za głosowało 20, przy 19 przeciw i jednym głosie nieważnym.   
Ingerencja szefa rządu w obsadę najważniejszego stanowiska w regionalnym samorządzie każe zadać pytanie o konstytucyjną niezależność samorządu.
Zgodnie z prawem marszałek wybierany jest przez radnych województwa w głosowaniu tajnym. Sesja na której ma być wybrany planowana jest na poniedziałek.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę