Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 03 grudnia 2023 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi ze strony: www.radio.bialystok.pl

Rozpoczęła się budowa tłoczni gazu w Zambrowie

Trwają ostatnie przygotowania do jednej z największych inwestycji w regionie - tłoczni gazu Zambrów. Będzie to fragment infrastruktury gazociągu tranzytowego Jamał - Europa Zachodnia. Wartość inwestycji szacuje się teraz na około 94 mln dolarów Budowa ma potrwać około 18 miesięcy. Tłocznia w trakcie eksploatacji będzie emitowała do atmosfery bardzo duże ilości ciepła. Według obecnych szacunków wystarczy go do zaspokojenia potrzeb grzewczych 300-tysięcznej aglomeracji.

Poseł Wojciech Borzuchowski zwrócił się do premiera Marka Belki z interpelacją w sprawie wykorzystania energii wytwarzanej przez Tłocznię Zambrów do ogrzania miejscowości wokół niej położonych. "Zasadne jest stworzenie możliwości wykorzystania ciepła, które ma być bezproduktywnie emitowane do atmosfery, do celów grzewczych miast: Zambrowa oddalonego od tłoczni o około 5 km, a nawet Łomży oddalonej o 30 km i Wysokiego Mazowieckiego odległego o około 20 km. Gdy tak wiele mówi się o odnawialnych źródłach energii, bezsensowne wypuszczanie tak ogromnych ilości ciepła do atmosfery jest niedopuszczalne, tym bardziej, że po wybudowaniu infrastruktury umożliwiającej jego doprowadzenie do wspomnianych miast i jej zamortyzowaniu, uzyskano by naprawdę tanie źródło energii cieplnej. Za zasadnością tego rozwiązania przemawia również tak niekorzystne dziś zjawisko efektu cieplarnianego w atmosferze niekorzystnie wpływającego na klimat i otoczenie - napisał poseł Borzuchowski w liście do premiera Belki. Jego zdaniem koszty związane z budową infrastruktury niezbędnej do tłoczenia ciepła, poniosą bez większych z pewnością problemów samorządy zainteresowanych miast i gmin, korzystając ze wsparcia unijnego.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę