Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 29 marca 2023 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

W Podlaskiem powstanie 340 km tras rowerowych

Prawie 1,5 tys. km tras rowerowych ma powstać w 5 regionach Polski Wschodniej w ramach projektu dofinansowanego z UE. W grudniu mamy poznać konkretny przebieg tych szlaków - poinformowano na konferencji w Białymstoku. Trasy rowerowe mają połączyć ze sobą województwa warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, podkarpackie i świętokrzyskie. Projekt ma się przyczynić do podniesienia atrakcyjności turystycznej tej części Polski.

Podlaskie jest ostatnim z regionów, gdzie odbywają się spotkania konsultacyjne w związku z przygotowaniami do realizacji projektu. Przez cały najbliższy tydzień w starostwach powiatowych w Suwałkach, Mońkach, Łomży, Hajnówce oraz Białymstoku ze szczegółami projektu będą się zapoznawać wszystkie gminy, przez których teren ma biec trasa. Konsultowany będzie konkretny przebieg trasy.

W poniedziałek (18.10) na konferencji w Podlaskim Urzędzie Marszałkowskim w Białymstoku przyszli partnerzy samorządu województwa w projekcie: gminy, powiaty, parki narodowe i krajobrazowe, poznali wyznaczony na razie ogólny przebieg trasy w Podlaskiem. Trasa ma się łączyć ze szlakami w Warmińsko-Mazurskiem na tzw. trójstyku granic Polski, Litwy i Obwodu Kaliningradzkiego. Przebiegać będzie ponadto m.in. przez wszystkie parki narodowe i krajobrazowe w regionie. Jeszcze nie wiadomo w jaki sposób szlak przekroczy granicę regionu na rzece Bug. Jak tłumaczył wicemarszałek województwa - Jacek Piorunem - wyznaczony jest "korytarz" przebiegu trasy o szerokości 40 km i w nim zostanie wypracowany konkretny przebieg tras rowerowych w regionie.

W Podlaskiem ma powstać najwięcej, bo ok. 340 km tras, w Podkarpackiem 330 km, w Warmińsko-Mazurskiem 290 km, w Lubelskiem 280 km, w Świętokrzyskiem 180 km. Trasy mają być wyznaczone tak, by prowadziły do największych atrakcji krajobrazowych, kulturowych i historycznych w regionach. Mają biec w pobliżu już istniejącej infrastruktury turystycznej lub dawać szanse na dobre połączenia z nią. Wiadomo, że część szlaków będzie zbudowana na nowo w formie ścieżek asfaltowych, a inne będą biegły wzdłuż dróg już istniejących, duktów leśnych, dróg szutrowych czy żwirowych, które będą odpowiednio utwardzane. Część szlaków zostanie wytyczona tylko przez umieszczenie na nich oznaczeń. Przy szlakach powstanie drobna infrastruktura: kosze na śmieci, zadaszone wiaty, miejsca postojowe, ławki, stojaki na rowery, małe mostki, a także ustawione będą tablice informacyjne.

210204100642.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę