Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 20 marca 2023 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

Polacy z Litwy studiują w Łomży

Grupa 29 młodych Polaków z Litwy rozpoczęła w tym roku akademickim studia w Łomży. Tamtejsza Wyższa Szkoła Agrobiznesu zapewnia im darmową naukę i akademik, dostają kieszonkowe. Szkoła pomaga im też w znalezieniu dodatkowej pracy. Szkoła od dwóch lat przyjmuje na studia Polaków z Litwy. Jak powiedziała Małgorzata Frąszczak z WSA w Łomży, wszystko zaczęło się od szkolnego projektu, który kilka lat temu studenci realizowali na Wileńszczyźnie. Tam spotkali się z młodymi ludźmi, których marzeniem było studiowanie, jednak nie mieli na to środków. Rektor uczelni zaproponował wtedy studia czterem osobom.

Obecnie w szkole uczy się w sumie 53 Polaków z Litwy. Studenci pochodzą głównie z rodzin w trudnej sytuacji materialnej, z mniejszych miejscowości na Wileńszczyźnie. To m.in. Niemenczyn, Soleczniki, Ejszyszki czy Dziewieniszki.

Młodzi Polacy z Litwy, jak powiedziała Frąszczak, chcą studiować w Polsce, "bo tutaj są ich korzenie, jest to marzenie wielu pokoleń, żeby młodzi członkowie rodziny skończyli studia w Polsce". Dodała, że to także chęć zdobycia dobrego zawodu.

Kierunek najchętniej wybierany przez studentów to towaroznawstwo produktów rolnych i spożywczych, który wybierany jest ze względu na rynek pracy na Litwie. Towaroznawstwo w tym kraju daje także uprawnienia służb weterynaryjnych. Oprócz tego studiują informatykę i budownictwo.

Wyższa Szkoła Agrobiznesu w Łomży to niepubliczna szkoła techniczna, która kształci m.in. na kierunkach: rolnictwo, towaroznawstwo, budownictwo oraz informatyka.

210204100642.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę