niedziela, 19 listopada 2017 napisz DONOS@
171027121458.gif

75-tysięczne premie jak świeże bułeczki

Duże zainteresowanie premiami dla młodych rolników. Nabór wniosków Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła wczoraj i już pierwszego dnia w województwie podlaskim złożono 340 wniosków. Jak tłumaczy Krzysztof Zalewski z-ca dyrektora Podlaskiego oddziału ARiMR jeśli to tempo się utrzyma przyznany województwu limit pieniędzy zostanie wyczerpany dziś lub jutro.

Już w poniedziałek po południu przed mieszczącym się w Białymstoku Biurem Obsługi Wniosków
Podlaskiego oddziału ARiMR zaczęła ustawiać się kolejka rolników chcących złożyć wniosek.  Gdy we wtorek rano otwierano Biuro na społecznej liście kolejkowej widniało ponad 200 nazwisk.
- Uruchomiliśmy osiem stanowisk przyjmowania wniosków i stosunkowo szybko udało nam się kolejkę rozładować. Przez cały dzień przyjęliśmy 340 wniosków – mówi  Krzysztof Zalewski z-ca dyrektora Podlaskiego oddziału ARiMR.
Dziś rano w kolejce przed Biurem  Obsługi Wniosków czekało kolejnych 30 rolników.
- Możemy przyjąć około 500 wniosków, więc jeśli to tempo ich składania utrzyma się dziś lub jutro przejmowanie wniosków o premie dla młodych rolników będziemy musieli zakończyć - mówi. 
Zdaniem dyrektora Zalewskiego istnieją trzy powody dla których zainteresowanie premiami dla młodych rolników jest bardzo duże. Po pierwsze to podniesienie kwoty premii z 50 do 75 tys zł i obniżenie wielkości tworzonego gospodarstwa o ponad dwa hektary.  Drugim powodem jest możliwość połączenia premii dla młodego rolnika z uruchamianym na początku września naborem wniosków na renty strukturalne, dla gospodarzy którzy przekazują  swoje gospodarstwa. Jako trzeci przyczynę dyrektor Zalewski wymienia prowadzoną przez ARiMR szeroką kampanie informacyjną przekonująca rolników do korzystania z funduszy wsparcia.
Przypomnijmy, w województwie podlaskim wynosząca 75 tys zł premię będzie mogło otrzymać ok. 410 młodych rolników.

Dodajmy, że w ubiegłym roku, przez cały okres przyjmowania wniosków, młodzi rolnicy z województwa podlaskiego złożyli nieco ponad sto wniosków o premie, co przełożyło się na  wykorzystanie mniej niż 25% przewidzianych na to działanie środków.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0